Italská ekonomika padala celý rok

Řím - Světová ekonomická krize si loni v Itálii vybrala svou daň. Za celý rok ztratila ekonomika země na apeninském poloostrově přesně jedno procento ze svého výkonu. Ještě předloni přitom rostla tempem 1,6 procenta. Loňský výsledek je zároveň nejhorším od roku 1975.

Neveselá čísla měla na svědomí především nechuť investorů utrácet peníze v Itálii. Byl to právě pokles objemu investic, který podle statistiků srazil HDP o 0,7 procenta. Ekonomice ale nepomohly ani domácnosti, které se snažily šetřit a držely na uzdě spotřebu.

Rozpočet zatím v Maastrichtských kritériích

Přes prohlubující se recesi se italské vládě loni dařilo udržet deficit veřejných financí na úrovni 2,7 procenta. To je pozitivním signálem pro eurozónu, protože ta po svých členech požaduje, aby držely rozpočtové schodky pod úrovní tří procent. S postupující krizí se však napříč Evropou stále častěji ozývá volání po odstranění tohoto kritéria.

Právě zdrženlivý postoj Berlusconiho kabinetu k razantnějším státním intervencím se však stává terčem kritiky ze strany odborářů. Ti v polovině února organizovali několikasettisícový protestní pochod Římem a hrozí dalšími protesty.Ekonomika celé eurozóny je v recesi od druhého čtvrtletí loňského roku. Propad se ke konci roku prohloubil na meziroční tempo 1,1 procenta a poslední ekonomické údaje žádné brzké oživení nenaznačují.