Fúze IT firem přinášejí expanzi i snížení nákladů

Praha - Vývoj v odvětví informačních technologií se v posledních měsících nese ve znamení fúzí a slučování. Firmy se sdružováním do větších celků snaží dosáhnout expanze a synergických efektů, ale sloučení může mít i defenzivní význam. Může totiž podnik zbavit velkého konkurenta a navíc snížit náklady.

„Chceme těžit z velikosti, úspora nákladů může být side-effectem,“ vysvětluje důvody fúzí generální ředitel Asseco Czech Republic Jan Přerovský. Firma Asseco hodlá také expandovat do Evropy. Zajímá se především o možnosti vstupu na trh polský, ruský a ukrajinský. Větší dostupnosti firem v problémech využila brněnská firma AVG a odkoupila americkou společnost Sana Security.

V současné době je podle Jonathana Mortimera z KPMG možné zvýšit tržní podíl a stát se z místního hráče regionálním či globálním. „Je možné vzít ty nejlepší části firem a dát je dohromady a ponechat stranou ty nejhorší,“ popisuje možnosti fúze Mortimer.

Dnes, kdy ceny firem dlouhodobě klesají, je podle Mortimera pro nové akvizice vhodná doba. Citoval přitom Warrena Buffetta: „Když jsou trhy vylekané, je dobré být chamtivý. Když jsou trhy chamtivé, je třeba být opatrný.“