Krize hýbe i světem britských médií

Londýn - Televize ITV, která je sloučena s BBC, letos propustí 600 lidí. Loni totiž prodělala skoro 3 miliardy liber a je v nejhorší finanční situaci za posledních 30 let. Potýká se s velkým poklesem poptávky po reklamě a svým největším celebritám možná zruší lukrativní smlouvy. Krize však otřásá celým světem britských médií.

Výsledky společnosti byly v loňském roce zasaženy rozsáhlými odpisy aktiv v důsledku poklesu příjmů z reklamy a nejistých vyhlídek pro letošní rok. Celkové tržby ITV loni klesly o 2,5 procenta na 2,03 miliardy liber a reklamní příjmy se snížily o čtyři procenta. Firma navíc předpověděla, že v letošním prvním čtvrtletí se příjem z reklamy meziročně propadne o 17 procent.

„Propad ekonomiky znamená, že firmy nemají peníze na reklamu a naše příjmy klesají. Jsme závislí na příjmech z reklamy, a proto nevyhnutelně musíme čelit strašným rozhodnutím týkajícím se zaměstnanců a investic,“ uvedl výkonný ředitel ITV Michael Grade.

Odbory smýšlí jinak

Odbory však za finančními problémy vidí i jiné důvody a požadují změnu vedení. „Jsme rozzlobení kvůli snižování stavů. Může za to špatné řízení firmy. Ekonomická krize je jen výmluva vedení. Grade se sice vzdal bonusu za minulý rok, ale křeslo mu zůstává,“ dodal zástupce šéfa odborů Gerry Morrisey.

ITV už zrušila drahé cestovatelské pořady. Upozornila také své největší celebrity, že jim možná zruší lukrativní smlouvy.

Problémy má i vydavatel Cosmopolitanu

Lépe na tom nejsou ani noviny. Zaměstnanců se tak postupně zbavují i New York Sun nebo ABC Daily. Například National Magazine Company, která vydává časopisy, jako je Cosmopolitan nebo Esquire, minulý měsíc oznámila odchod 15 procent zaměstnanců.

Odborníci z branže poukazují na to, že v Británii vysílá víc televizí, než kolik se jich může uživit.