Americká ekonomika se dále zhoršila, výhled je špatný

Washington - Ekonomická aktivita ve Spojených státech se v lednu a únoru dále zhoršila. Výhled na rychlé oživení je špatný. Uvedla to dnes centrální banka USA (Fed) ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky s názvem Béžová kniha. Zlepšení by mohlo nastat nejdříve na konci letošního nebo na počátku příštího roku.

Podle Fedu se ekonomika USA na počátku roku propadla hlouběji do recese, což způsobilo masivní propouštění ve všech oblastech, od dělníků po úředníky a konzultanty. Problémový trh s bydlením i nadále stagnuje. Snižuje se také poptávka po komerčních, průmyslových i obchodních prostorech.

„Národní ekonomické podmínky se dále zhoršily. Zhoršení má široký rozsah,“ uvádí se v prohlášení. Podle Fedu je jen několik málo sektorů, u kterých se zdá, že se jich propad nedotýká. Patří mezi ně produkce základních potravin a farmaceutický průmysl.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru se celkově snížila, navzdory mírným ziskům ve výrobě biotechnologických a farmaceutických produktů. Nejhůře postižené jsou podniky napojené na stavebnictví a bydlení, jako výrobci stavebních strojů a materiálů, kovohutě, dřevařské firmy a výrobci elektrického zařízení, ale i výrobci nábytku a aut.

Fed dodal, že k rostoucí nezaměstnanosti se přidal také pokles platů a benefitů. Spotřebitelské výdaje byly velmi slabé, i když v některých oblastech se objevilo po nepříznivém předvánočním období nepatrné oživení.

Vláda nalila do ekonomiky 800 miliard

Fed začal předloni v září v reakci na hypoteční a úvěrovou krizi a hrozící útlum ekonomiky razantně snižovat úroky. Loni v září začala bankrotem banky Lehman Brothers nejhlubší fáze krize, která donutila vládu a Fed přijmout řadu razantních protiopatření. Fed proto snížil úrokové sazby až na rekordní úroveň nula procent až 0,25 procenta a napumpoval do ekonomiky stovky miliard dolarů. Většina ekonomů očekává, že Fed ponechá úroky na této úrovni po zbývající část roku.