Evropští zemědělci se za týden sjedou do Prahy k protestům

Olomouc - Tisíce zemědělců z Česka a dalších evropských zemí zřejmě budou 12. března protestovat v Praze proti rozdílným podmínkám, které mají zemědělci starých a nových členských států Evropské unie. Dále budou požadovat podporu pro chovatele dojného skotu, kteří se nacházejí ve složité situaci kvůli nízkým výkupním cenám mléka a nedostupnosti úvěrů. Na dnešním sněmu Agrární komory ČR to prohlásil její prezident Jan Veleba. Zemědělci budou demonstrovat příští týden ve čtvrtek, kdy má do Prahy přijet eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelová, kterou chtějí oslovit.

„Hlavním cílem akce bude upozornit na to, že nám dochází trpělivost s těmi výrazně rozdílnými podmínkami zemědělců starých a nových členských států, že odmítáme čekat na narovnání podmínek do roku 2013. Druhým výstupem protestu bude to, že je potřeba zachránit dojný skot,“ komentoval rozhodnutí Jan Veleba.

Mlékaři si stěžují, že subvencované vývozy mléka a mléčných výrobků jsou pro tuzemské mlékárny ztrátové i po únorovém zvýšení vývozních náhrad. Evropská komise rozhodla dotovat vývoz mléka a mléčných výrobků v lednu. Stagnujícímu trhu s mlékem mají pomoci také intervenční nákupy sušeného odstředěného mléka (SOM) a másla, které v březnu začaly v celé EU.