Růst cen akcií? Zřejmě až za pár let!

Praha - Pražská burza trpí v posledních měsících chronickým propadem. Některé tituly, které se na ní obchodují, dosahují jen zlomku hodnoty z minulých let. Například akcie mediální CME od začátku roku ztratily téměř 60 procent své hodnoty. Zatímco loni se touto dobou prodávaly za více než 1750 korun, letos stojí jen 240. A lépe zřejmě nebude. Odborníci tvrdí, že se trh k růstové fázi jen tak nevrátí.

„Akciový trh se po dobu několika let může pohybovat v koridoru a neobnoví se ta růstová fáze, kterou jsme viděli od roku 2002. To je scénář, se kterým teď pracujeme jako s nejpravděpodobnějším,“ myslí si ředitel pro strategii ze společnosti Atlantik Jan Schiesser.

Růst by tedy akcie obchodované na pražské burze nejspíše neměly. Strmý propad, kvůli kterému burza odepsala jen za únor přes 17 procent, by se však mohl pomalu ustávat. „Při pohledu zpět, současná situace připomíná závěrečný pokles. Pokud nedojde k nějakým výrazným zhoršením světových ekonomik, nepřijdou zprávy o nějakých velkých společnostech, které se ocitnou v problémech, tak se ten trh může uklidnit a můžeme se pohybovat na dně,“ míní Schiesser.

I optimistické scénáře počítají s oživením nejdřív za rok 

Mírně optimističtější je ohledně vývoje akciových trhů, včetně toho pražského, ředitel vídeňské burzy Michael Buhl. „Rok 2009 bude asi složitý, rok 2010 bude také stále ještě složitý a v roce 2011 už bychom měli mít v ekonomice nějaký obecný vzrůst. Jinými slovy to znamená, že burzy naskočí asi v prvním pololetí 2010,“ předpověděl v Interview ČT24.

Pak by burzy mohly růst přímo raketově. V trhu je velká likvidita, která leží ladem. Pokud bychom měli pozitivní zprávy, můžeme mít pak rychlý nárůst o deset, dvacet procent," dodal Buhl.

Návrat k rekordním objemům obchodů rovněž potrvá
 

Kromě nízkých cen trápí pražskou burzu i velmi malé objemy uzavíraných obchodů. Hodnota prodaných akcií je teď poloviční než před dvěma lety. Za poslední tři měsíce změnily majitele akcie za 110 miliard korun. V roce 2007, tedy před vypuknutím finanční krize, se na pražském trhu přitom běžně obchodovaly cenné papíry průměrně za 80 miliard korun měsíčně.


Schiesser věří, že se objemy obchodů nakonec vrátí na rekordní úrovně, podobně jako u cen akcií si ale investoři chvíli počkají. „Rozhodně to nebude otázka měsíců nebo příštích dvou až tří let, ale bude to proces delší. Já bych odhadoval někde v tom horizontu pěti let,“ myslí si.

Ředitel Weiner Börse Michael Buhl v novém burzovním studiu
Ředitel Weiner Börse Michael Buhl v novém burzovním studiu
Více fotek
  • Ředitel Weiner Börse Michael Buhl v novém burzovním studiu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/720/71920.jpg
  • Objemy obchodů na pražské burze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/719/71842.jpg