Můžeme nespokojený zákazník reklamovat auto koupené v autobazaru?

Praha - Koupili jste auto v autobazaru? Vypadá jako nové, jezdí jako blesk a všichni kamarádi vám ho závidí? Pak následující článek není pro vás. Nebo máte jinou zkušenost? Auto sice vypadá jako nové, ale moc dobře nejezdí a do oprav jste už nastrkali spoustu peněz? Nebo dokonce nejezdí vůbec a smutně stojí v garáži? A majitel autobazaru jen pokrčil rameny a řekl vám, že prostě máte smůlu? Tak věřte, že nejste bez šance.

V případě zakoupení již použitého zboží vám zákon sice nedává možnost záruky, ovšem i takto máte řadu oprávnění. Prodávající stále odpovídá za vady, které použité zboží má při převzetí, avšak práva z vady věcí zaniknou, pokud nebyla uplatněna do 24 měsíců ode dne převzetí věci. Prodávající sice může tuto lhůtu zkrátit, nesmí být ale kratší 12 měsíců.

„V případě že zakoupíte již použité auto, například v autobazaru, je pochopitelné, že prodávající neodpovídá za vady, které jsou způsobeny již právě tímto používáním automobilu, ovšem odpovídá například za tzv. vady skryté, které nejsou zjevné z prvního pohledu,“ vysvětluje právník Mgr. Dan Pospíšil.

Pokud jste zjistili ve lhůtě do 6 měsíců ode dne uzavření kupní smlouvy, že věc nemá jakost či užitné vlastnosti smlouvou požadované, zejména že není bez vad, jedná se o tzv. rozpor s kupní smlouvou. Má se tak za to, že rozpor se smlouvou existoval již při převzetí zboží. V tomto případě máte právo žádat výměnu nebo opravu věci, a pokud to není možné, můžete požadovat slevu z ceny nebo máte dokonce právo od smlouvy odstoupit. Odstoupení od smlouvy musí být učiněno písemně, vy jako kupující jste povinen vrátit autobazaru automobil a autobazar je povinen vám vrátit peníze.

Pokud se takovéto skryté vady objeví je ale určitě lépe nechat si vypracovat znalecký posudek. Seznam soudních znalců, kteří ho mohou zpracovat, najdete na adrese www.justice.cz.

„Stejně tak, pokud vás prodávající výslovně ujistil, že kupovaná věc má určité vlastnosti a toto tvrzení se ukáže nepravdivým, máte právo od smlouvy odstoupit,“ dodává dále Mgr. Pospíšil. Například auto má podle smlouvy najeto sto tisíc kilometrů a vy pak v servisu zjistíte, že má najeto dvakrát tolik.

A rada na závěr? Praktickou příručku na co si dát pozor při koupi ojetiny najdete na stránkách Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

A co je to nejlepší, co můžete udělat, abyste se vyvarovali případným nepříjemným překvapením? „Pokud si kupujete ojeté vozidlo v autobazaru, obraťte se ještě před koupí na autorizovaný servis nebo na soudního znalce, aby vám prověřil, zda je vozidlo v pořádku a zda odpovídá cena tomu, co je nabízeno,“ doporučuje soudní znalec František Študent. Určitě se vám to vyplatí.

Škoda 120 v autobazaru v Táboře, cena 1 500 Kč
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24