I na second handy již dopadla krize

Praha - Majitelé obchodů s levnými obnošenými oděvy shodně tvrdí, že tak slabý začátek roku nepamatují. Pokles poptávky souvisí nejen s obavami lidí z dopadů hospodářské recese, ale také s nutností čelit sezónním výprodejům velkých obchodníků. Oslovení podnikatelé přesto doufají, že se krize nakonec obrátí v jejich prospěch. Lidé prý postupem času častěji sáhnou po levnějším zboží.

S výrazným poklesem prodeje se od začátku roku potýkají majitelé obchodů s oděvy z druhé ruky ve všech koutech České republiky. „V lednu a únoru to byla úplná katastrofa. V lednu mi to ještě nějak pokrylo moje náklady, v únoru jsem ale měla co dělat, abych si vůbec zaplatila sociální a zdravotní pojištění,“ říká Eva Hrubá, majitelka second handu v obci Velká Hleďsebe u Mariánských Lázní. Petr Chlumecký z břeclavského velkoobchodu, který dováží použité oblečení z Anglie, pak dodává, že pokles poptávky pociťuje již od podzimu loňského roku: „Od listopadu nám klesají tržby o 50 až 70 procent.“ Dodává, že se jedná o největší propad jeho firmy po dobu celé její existence.

Second handům nesvědčí ani výprodeje velkých výrobců

Češi kvůli krizi začali šetřit již v závěru loňského roku. Maloobchodní tržby v prosinci klesly meziročně o 2,9 procenta. Provozovatelé prodejen s použitým textilem ovšem míní, že poptávka po levnějším obnošeném ošacení neklesla jen kvůli obavám lidí z dopadů hospodářské recese na jejich peněženky. Populární „sekáče“ totiž letos musely čelit také nezvykle velkým sezónním výprodejům, kterými se všichni velcí obchodníci hned po vánočních svátcích snažili povzbudit skomírající útraty Čechů.


Prudký pokles poptávky přišel v době, kdy bylo do Česka dovezeno velké množství obnošených oděvů a textilu. Loni jejich hmotnost podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla z 31 958 tun v roce 2007 na 36 306 tun, což je nejvíce za posledních několik let. Hodnota loni dovezených obnošených oděvů a textilních výrobků překročila hranici 400 milionů korun.

Stoupá počet movitějších zákazníků

Zlatá éra obchodů s levnými obnošenými oděvy v Česku skončila a jejich tržby již několik let nedosahují takové výše jako v 90. letech. Provozovatelé second handů svádí boj o zákazníky se sítěmi specializovaných textilních obchodů a také s outlety se zlevněným značkovým ošacením. Dlouhodobým nepřítelem obchodů s oděvy z druhé ruky je levný textil z Asie. Kromě tržeb se v posledních letech změnila také struktura zákazníků. Bohatší lidé častěji nakupují obnošené dražší značkové oděvy, kdežto chudší míří spíše do hypermarketů či tržnicí.