Ahold stáhl z prodeje čínské arašídy s melaminem

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila ve výrobku s názvem Orientální mix nadlimitní množství nebezpečné chemikálie melamin. Obchodní řetězec Ahold pak tisíce sáčků obalovaných arašídů s kukuřičnými snacky původem z Číny stáhl z prodeje. Teď by tak již na trhu neměl být žádný balíček z kontaminované šarže. SZPI věnuje zvýšenou pozornost potravinám z Číny od loňska, protože melamin v nejlidnatější zemi světa zapříčinil smrt několika dětí a zdravotní problémy dalších 54 tisíc dětí.

„Stanovený limit na melamin byl ve výrobku překročen jen velmi mírně, potravina tedy nepředstavuje akutní zdravotní riziko,“ sdělila mluvčí SZPI Martina Šmídtová, podle které bylo z trhu staženo celkem 4 528 balení arašídů s kukuřičnými snacky. Dodala, že řetězec Ahold s inspekcí zodpovědně spolupracuje a začal tato opatření plnit neprodleně. Kontaminovaná šarže by tak již neměla být na trhu.

Zákaz prodeje se týká balení arašídů Albert Quality o hmotnosti 225 gramů s datem minimální trvanlivosti do 19. července 2009 a označením šarže 1/9034/8. Mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Libor Kytýr uvedl, že lidé mohou tyto arašídy vrátit v místě nákupu a dostanou zpět peníze.

První případ překročení limitu melaminu v Česku

SZPI dosud kvůli melaminu provedla přes 3 200 kontrol. Zároveň inspekce kontroluje všechny dodávky rizikových potravin z Číny přímo na hranicích při vstupu na evropský trh. Celkem bylo odebráno přes 40 vzorků potravin. Orientální mix je první úředně odebranou potravinou na území České republiky, u které bylo zjištěno překročení povoleného limitu.

Melamin je dusíkatá sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Na následky pití mléka s melaminem, který na čínský trh dodávalo 22 mlékáren, zemřelo nejméně šest dětí a dalších 294 tisíc mělo problémy s ledvinami a močovými cestami. Celý skandál způsobil, že v mnoha zemích světa byly staženy čínské mléčné produkty z prodeje. Prohloubila se i nedůvěra k čínskému zboží obecně.