V únoru přibylo 33 tisíc nezaměstnaných

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo údaje o únorové nezaměstnanosti, která dosáhla 7,4 procent. Počet nezaměstnaných překročil v únoru 400 tisíc, volných pracovních míst bylo 64 881. V prvním měsíci tohoto roku činila míra lidí bez práce 6,8 procenta. Nepříznivý vývoj nezachrání nejspíše ani začínající sezónní práce. Na úřadech práce se již evidují i kvalifikované profese jako například svářeči.

Počet lidí bez práce, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, se v únoru zvýšil na 416 tisíc. Je to o 33 tisíc více než na konci předchozího měsíce. O jedno místo se v současnosti uchází průměrně 6,6 občanů. Počet volných pracovních míst totiž v únoru poklesl o víc než 3,5 tisíce, meziročně pak o zhruba 85 tisíc.

„Na českou ekonomiku plnou vahou doléhá finanční krize a recese v eurozóně a domácí ekonomice, firmy musí propouštět, nemají zakázky a musí snižovat náklady,“ komentoval únorová čísla z trhu práce analytik Patria Finance David Marek.

Podle Libora Malého, ředitele firmy LMC, která provozuje webové portály http://www.jobs.cz/ a http://www.prace.cz/, nezachrání špatný trend ohledně vývoje nezaměstnanosti ani začínající sezónní práce. Jejich podíl na zaměstnanosti sice stoupá, avšak i obory jako cestovní ruch či stavebnictví postihne krize.

Nezaměstnanost stoupá i v administrativě 

V současnosti jsou nejvíce žádanými profesemi obchodníci a prodejci, jelikož se firmy snaží rozhýbat svůj odbyt. Žádaní jsou také lidé se vzděláním informatickým a také zdravotníci. Postiženi jsou pak pracovníci automobilového průmyslu a k němu navázaných odvětví. Problémy jsou také v administrativě.

Zajímavé je, že poprvé po dlouhé době je vyšší počet nezaměstnaných mužů oproti ženám. Doposud totiž propouštěli hlavně firmy s výrazným zastoupením mužského pokolení.

Nejvíce postiženými regiony dlouhodobě zůstávají Bruntálsko, Mostecko či Znojemsko. Mladá Boleslav se díky velké zaměstnanosti v minulých období drží stále spíše v popředí.

Přestože v únoru počet lidí bez práce rychle rostl, ve srovnání s okolními státy je na tom Česká republika co do míry nezaměstnanosti stále relativně dobře. Ze všech 27 členských zemí Evropské unie vykazují lepší výsledky jen čtyři.

Zavadil: Do konce roku čekáme desetiprocentní nezaměstnanost

Česko by však rozhodně nemělo usínat na vavřínech. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila nezaměstnanost pravděpodobně prudce poroste i v příštích měsících. „Jsme přesvědčeni, že koncem roku bude nezaměstnanost okolo deseti procent,“ zdůraznil. Je proto třeba, aby vláda začala aktivně tuto situaci řešit.

Dosavadní kroky kabinetu Zavadil kritizuje. „Například sociální pojištění, které se snižuje o 1,5 procenta je totální hloupost, která vůbec nic nikomu nepřinese,“ míní. Podle něj by na místě bylo spíše zvyšování podpory v nezaměstnanosti. S tím nesouhlasí ekonom Liberálního institutu Miroslav Ševčík, který navrhuje spíše uvolnění podmínek na trhu práce, především zkrácení výpovědní lhůty. Firmy, které navzdory krizi stále potřebují zvýšit stavy, by se tak nemusely bát nové zaměstnance nabírat.

Ilustrační graf
Ilustrační graf