Rakousko a Německo pracovníky z Česka stále nechtějí

Brusel - Německo a Rakousko Čechům od května svůj pracovní trh zřejmě neotevřou. Výjimku si obě země ponechají nejspíše až do roku 2011. Česko ale chce dostát hlavnímu mottu svého předsednictví - Evropa bez bariér - a pokračovat ve zvýšeném tlaku na odstraňování omezení na trhu práce. Záměr českého předsednictví podporuje i Evropská komise.

Češi zatím nemohou volně pracovat ve čtyřech zemích Evropské unie - Dánsku, Belgii, Rakousku a Německu. Zatímco Belgie a Dánsko omezení zruší od 1. května letošního roku, Rakousko a Německo nic podobného zatím neplánují. „Realistický postoj je takový, že žádný zvrat nelze očekávat. Na druhou stranu ten tlak má pokračovat,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Na postoji k Čechům a dalším nováčkům z roku 2004 nic nezměnilo ani dnešní jednání ministrů práce. A to i přesto, že snažení České republiky podpořila ústy eurokomisaře Vladimíra Špidly i Evropská komise. Ta si nechala před časem vpracovat analýzu, která zpochybnila obavy z toho, že pracovníci z evropských nováčků zaplaví trh starých členských zemí. „Na základě naší analýzy vybízím členské státy, aby co nejdříve zrušily omezení,“ řekl k tomu Špidla.

Pomoc nezaměstnaným rozděluje unii

Dalším tématem dnešního bruselského jednání byl i vliv hospodářské krize na zaměstnanost v unii. Podle odhadů Evropské komise by se mohl počet lidí propuštěných v souvislosti s krizí vyšplhat až na půl milionu. Komisaři proto navrhují, že společenství nezaměstnaným pomůže z evropského fondu na zmírnění dopadů globalizace. Chtějí především, aby se pro možnost čerpání peněz z fondu snížil počet propuštěných z dnešní tisícovky na pět set. Změnit by se měl podle návrhů i způsob spolufinancování

Právě tento návrh se ale na půdě Rady EU ukázal jako provlematický. Postoj členských států k tomuto návrhu komise není jednoznačný," řekl novinářům ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který jednání jako zástupce českého předsednictví EU šéfoval. Kritika zaznívá třeba z Německa, které do unijního rozpočtu dává nejvíc peněz.

Eurokomisař Vladimír Špidla
Eurokomisař Vladimír Špidla