Krize ukousla z finančních aktiv 50 bilionů dolarů

Manila - Hodnota finančních aktiv se loni v souvislosti s globální finanční krizí propadla o 50 bilionů dolarů (v přepočtu asi o 1,12 trilionu korun). Ve své studii to spočítala Asijská rozvojová banka (ABD). Při výpočtech vzala v úvahu jak ztráty z poklesu kurzů měn, tak propad cen akcií a dluhopisů.

„Je to zdaleka nejvážnější krize, která svět zasáhla od Velké hospodářské krize,“ řekl v souvislosti se zveřejněním šokujících údajů prezident ADB Haruhiko Kuroda. Dodal povzbuzující vzkaz pro Asii, její ekonomika se začne z krize zotavovat jako první.

Finanční systém potřebuje radikální reformu

Na dnes zveřejněné údaje reagoval i bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Michel Camdessus, podle kterého je nutné provést radikální reformu finančního systému. Vzniknout by měl podle něj zcela nový dozorčí orgán, v němž by byli zástupci jednotlivých zemí, generální tajemník OSN a šéfové klíčových mezinárodních institucí. Nový orgán by měl navrhnout cestu, která svět vyvede z krize, a zároveň zajistit, aby se podobné krize neopakovaly.


Camdessus také vyzval k reformě Mezinárodního měnového fondu. Více pravomocí by v něm prý mělo patřit chudým zemím a rozvíjejícím se ekonomikám. V čele měnového fondu by byla rada, která by přijímala politická i strategická rozhodnutí. Na výkonné radě fondu by pak byl každodenní dohled.