Podmínky pro zavedení eura se měnit nebudou

Brusel - Podmínky, které budou muset splnit členské státy Evropské unie s ambicí na přijetí eura, se navzdory ekonomické krizi zmírňovat nebudou. Shodli se na tom dnes ministři financí států eurozóny. V poslední době několik členských zemí ze střední a východní Evropy tlačilo na změkčení takzvaných maastrichtských kritérií. Ve vstupu do eurozóny totiž vidí možnost stabilizovat vlastní ekonomiky v době krize.

„Celý systém musí být založený na pravidlech. V tuto chvíli o jejich změně nemůže být řeč,“ uvedl šéf skupiny ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker s tím, že možnost diskuse o změně pravidel vylučují především výkyvy v ekonomice.

Juncker na nedávném summitu EU připustil debatu o změně klíčového kritéria pro přijetí eura, kterým je nutnost setrvat v takzvaném režimu směnných kurzů ERM-2 po nejméně dva roky. Většina členských států však jakékoliv změny na vrcholné schůzce EU odmítla. Dnešní schůzka ministrů financí jejich postoje potvrdila s tím, že navrch získali odpůrci změny kritérií, které i někteří ekonomové kritizují pro jejich údajnou zastaralost.

Měkčí kritéria chtělo hlavně Maďarsko

Po zmírnění podmínek před nedávnem volalo především Maďarsko, které v současnosti kvůli tvrdým dopadům finanční a hospodářské krize čerpá mezinárodní pomoc. Premiér Ferenc Gyurcsány se domnívá, že by jeho zemi přijetí eura v současnosti pomohlo. Kurz forintu se totiž v poslední době propadá na historická minima. Samostatná měna se tak pro maďarské hospodářství stává zátěží, protože celá řada obyvatel má půjčky či hypotéky v zahraničních měnách, především v euru, a v současnosti tak musí splácet čím dál víc.Ke změně případných kritérií by byl nicméně třeba souhlas všech zemí EU a pravděpodobnost takového činu byla od samého počátku dost malá. Nové členské státy, včetně České republiky, na změnu některých procedur tlačily již v minulosti, ale neúspěšně.