Gandalovič shání další peníze pro zemědělce

Praha - Vláda včera schválila dalších 2,6 miliardy korun pro zemědělce, jimž tak chce ulehčit získávání úvěrů, které jsou díky nastupující ekonomické krizi nedostupné. Zemědělci však stále spokojení nejsou a požadují další peníze. Nelíbí se jim především nízké dotace na dojné krávy a nerovnost mezi zemědělci ze "starých" a "nových" členských zemí Evropské unie. Proti této nespravedlnosti hodlají masivně protestovat, ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) však upozorňuje, že se podmínky vyjednané při přístupu do EU dají změnit nejdříve v roce 2013. Ministerstvo ovšem podle něj hledá další zdroje na pomoc zemědělcům a vyzývá je k jednání.

Petr Gandalovič uznává, že čeští zemědělci jsou v současné době ve velmi složité situaci. Například producenti mléka tratí podle něj na každém litru až 2 koruny a při dojivosti kolem 7500 litrů ročně jim vznikají miliardové ztráty.

Od dubna jim proto ministr prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) chce poskytovat úvěrové garance, dotace na úrokové sazby či faktoring pro zpracovatele, tedy odkup pohledávek za zpracovatelské podniky, které mají obvykle dlouhou splatnost a komplikují tak výrobcům hospodaření.

Pomoc mlékařskému sektoru Gandalovič obhajuje jeho specifickou podstatou. „Pokud má například továrna potíže, prostě zkrátí počet pracovních dnů, vypne na dva dny týdně stroje nebo něco podobného. Dojná kráva se prostě dvakrát denně musí podojit a to mléko se někam musí dostat.“


Nerovnost v rámci EU vydrží přes protesty až do roku 2013

Nerovnost v zemědělských subvencích, kdy čeští hospodáři dostávají dotace EU jen ve výši 60 procent jejich západoevropských kolegů, podle Gandaloviče vydrží až do roku 2013. „My jsme vstoupili v roce 2004 do EU, ty podmínky tehdy byly dojednány tak, jak byly dojednány, a byly schváleny na straně české referendem a na straně EU to ratifikovaly jednotlivé země. Takové změny se už dělat nedají,“ vysvětluje. Ministerstvo zemědělství dotace alespoň dorovnává ze státního rozpočtu na 90 procent úrovně ve „starých“ členských zemích a snaží se pro Čechy získat co nejvíce z přebytků unijního rozpočtu.

Čeští zemědělci ročně podle Gandaloviče dostávají unijní dotace dohromady s českými dorovnávacími ve výši 16 miliard korun, letos se dočkají pomocných opatření v hodnotě dalších 2,6 miliardy. „Hledáme samozřejmě další finanční prostředky na překlenutí toho obtížného období,“ slibuje ministr zemědělství.

O problémech českého zemědělství dnes na Žofínském fóru diskutuje Petr Gandalovič mimo jiné s prezidentem Agrární komory ČR Janem Velebou a prezidentem Potravinářské komory ČR Miroslavem Tomanem.