Přádelna Schoeller jde do konkurzu, zatím vyrábí dál

Litvínov - Na přádelnu Schoeller zaměstnávající 470 lidí, která byla v insolvenčním řízení, vyhlásil v pondělí ústecký krajský soud konkurz. Cílem je zachovat výrobu ziskových přízí a najít strategického investora, který by podnik odkoupil. Původní plán na reorganizaci firmy zkrachoval na neochotě majitele, kterým je společnost Spentex Industries, upsat nový kapitál.

Podnik se rozdělí na dvě části. Živá část představuje výrobu ziskových přízí, u níž je odbyt zajištěn. Menší propouštění zaměstnanců podle správce konkurzní podstaty podniku Vlastislava Vlčka nelze vyloučit. „Snahou bude tuto část podniku prodat strategickému investorovi včetně zakázek a lidí. Mrtvá část v podobě aktiv se zpeněží. Jde o nepotřebné stroje a zařízení. Výtěžek z obou aktivit připadne věřitelům,“ doplnil správce.

Důvodem finančních problémů společnosti je podle jednatele Schoelleru Viktora Netzera krize na celosvětovém textilním trhu v loňském roce a následně současná globální krize. „Problémy způsobila i silná koruna vůči euru, na export je určeno až 85 procent našich výrobků,“ řekl už dříve.
Přádelna má v Litvínově letitou tradici, před rokem 1989 fungovala jako státní podnik Benar a zaměstnávala téměř výhradně ženy. V současné době tvoří ženy asi 60 procent pracovníků, průměrná mzda dosahuje 16 200 korun. Dříve Schoeller dodával přízi zejména k dalšímu zpracování do oděvního průmyslu. Výrobní program však vzhledem k celoevropskému útlumu obchodu s přízí musel přehodnotit a nyní se zaměřuje i na produkci s vyšší přidanou hodnotou, zejména jádrovou přízi, přízi pro technické tkaniny a automobilový a zdravotnický průmysl.

Spentex Industries odkoupil od německého vlastníka přádelnu Schoeller se 760 zaměstnanci v roce 2007. Komanditní společnost Schoeller Litvínov vykazuje ročně tržby zhruba 1,5 miliardy korun. Vznikla v roce 1994 jako samostatný český subjekt německé firmy Schoeller.