České firmy se přes pokles zakázek chystají propouštět méně

Praha - Situace na českém trhu práce se zdánlivě zlepšuje. Ve druhém čtvrtletí plánují propouštění čtyři procenta tuzemských zaměstnavatelů, před třemi měsíci přitom totéž plánovalo šest procent firem. Dvě procenta firem dokonce chtějí nábor dalších pracovníků. Situaci však značně ovlivňují sezonní vlivy, když hlavními rostoucími odvětvími jsou stavebnictví a turistika. Celkem sedmdesáti procentům českých firem od loňského září ubyly zakázky, vlna propouštění proto zřejmě není zcela u konce.

„Podle našich výsledků by se mohlo zdát, že hlavní vlna propouštění je za námi, protože počet zaměstnavatelů, kteří hlásí snižování počtu pracovních míst, je proti prvnímu čtvrtletí nižší. Nicméně zpracovatelský průmysl, který zaměstnává nejvíce lidí, se propadl do záporných osmi procent,“ uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti Manpower, která průzkum mezi 751 tuzemskými podniky provedla.

Čistý index trhu práce, který vznikne tak, že od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, se odečte procento zaměstnavatelů očekávajících propouštění, je pro duben až červen minus dva. To znamená proti předchozímu čtvrtletí zlepšení o dva procentní body.

Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti Manpower:

„Pokles není tak prudký, taktika je vyčkávací.“


Zaměstnavatelé v Česku jsou tak mírně optimističtější než v předchozím čtvrtletí. Celkem čtyři z deseti odvětví hlásí zvyšování počtu zaměstnanců ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2009, čtyři ovšem také očekávají pokles. Nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé v Praze (+2 procenta) a obecně ve stavebním průmyslu (+3 procenta). Poptávka je také po zaměstnancích v oboru financí.

Naopak v Čechách (-2) a na Moravě (-1) jsou zaměstnavatelé pesimističtí, což oborově platí zejména pro těžaře, kteří počítají s poklesem indexu o 14 procent. V minulém čtvrtletí bylo toto odvětví přitom na nule.

Kam až stoupne nezaměstnanost? 

Vlna propouštění však ještě není u konce a současná nezaměstnanost ve výši 7,4 procenta ještě zřejmě poroste. „Když vezmeme všechny sektory a všechny obory, tak zatím, co já mám předběžné informace od klientů, spíš to propouštění bude v druhém pololetí,“ říká Miroslav Deneš, ředitel HSCO Executive Search. Ani příznivá čísla o rostoucí zaměstnanosti ve stavebním průmyslu nelze brát příliš optimisticky, jelikož se jedná o prostředí typické pro sezónní práce. „Není důvod pro přílíšný optimismus, měli bychom zůstat neutrální,“ dodala pro Českou televizi Jaroslava Rezlerová. Pozitivním faktem je, že mnohé země, ve kterých průzkum probíhal, jsou na tom mnohem hůře. Jedná se například o Rumunsko či Bulharsko. Nekončící propouštění potvrzuje i jiný průzkum, který mezi více než tisícovkou firem provedla Hospodářská komora ČR. Podle ní ubyly mezi loňským zářím a letošním únorem 70 procentům tuzemských firem zakázky. „Podniky vnímají současnou hospodářskou situaci jako skutečně velmi vážnou, až téměř katastrofální, a jen doufají, že tato krize odejde tak rychle, jak přišla, protože chybějící objednávky jim nikdo nenahradí,“ prohlásil prezident HK ČR Petr Kužel.