Polská vláda zaplatí firmám, aby nepropouštěly

Varšava - Vláda sousedního Polska se chystá vytáhnout do boje proti rostoucí nezaměstnanosti. Rozhodla se proto, že pošle peníze těm firmám, které v době hospodářské krize namísto propouštění zkrátí pracovní dobu nebo zaměstnancům sníží platy.


Polsko bojovalo s nezaměstnaností dlouhá léta, a když v posledních letech začalo lidí bez práce skutečně výrazně ubývat, přišla hospodářská krize. Na konci ledna už míra nezaměstnanosti opět dosahovala 10,5 procenta a ekonomové varují, že situace na trhu práce se bude dál zhoršovat. Podle odhadů by se letos kvůli krizi mělo bez práce ocitnout okolo půl milionu lidí. Míra nezaměstnanosti by tak na konci roku mohla vyskočit až na 16 procent.

O nové nazaměstnané by se stát samozřejmě musel postarat, což by znamenalo růst výdajů na sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti. Kabinet premiéra Donalda Tuska proto přišel s méně nákladným řešením. Firmám, které nebudou propouštět a přistoupí k jiným úsporným opatřením, jako zkrácení pracovní doby nebo snížení platů, vyplatí stát náhradu. Ta by se podle deníku Gazeta Prawna měla rovnat polovině průměrného platu, činila by tak 638 zlotých, v přepočtu asi 3700 korun.

Souhlasí odbory i zaměstnavatelé 

Vládní návrh podporuje polský svaz zaměstnavatelů i odboráři. Pomoc dostanou ale jen společnosti, které splní určité podmínky. Budou muset prokázat, že před 30. červnem 2008 hospodařily se ziskem a že pokles objednávek či snížení prodeje skutečně souvisí s krizí na světových trzích.

Vláda by se také mohla s odbory a svazem dohodnout, že by firmy měly na určitou omezenou dobu možnost uzavírat smlouvy na dobu určitou. Ta by nečinila půl roku, jak je tomu nyní, ale 24 až 36 měsíců.

Donald Tusk
Donald Tusk