Propad exportu zpomaluje českou ekonomiku

Praha - Vývoz České republiky prudce zpomalil již na podzim loňského roku. V posledním čtvrtletí pak klesl o více než čtyři a půl procenta. V lednu se pak hodnota exportu meziročně snížila až o 24 procent. Problémy měli hlavně vývozci, kteří se orientují na krizí ochromené Německo, ani průnik na východní trhy nic nezachránil a nepřispěla ani slabá koruna. Zlepšení je podle analytiků v nedohlednu. Vláda se snaží nahradit chybějící zahraniční poptávku nárůstem státních zakázek. Do rekonstrukce infrastruktury letos hodlá investovat rekordních sto miliard korun.

Problémy měli hlavně vývozci, kteří se orientují na krizí ochromené Německo. A český export nezachránil ani průnik na východní trhy nebo slabší koruna. K oživení vývozu by mohlo podle analytiků dojít nejdříve v červenci letošního roku. 

Vyhlídky pro exportéry nezlepšily ani dnešní zprávy z Německa. Objednávky v průmyslu tam totiž v lednu klesly meziročně o neuvěřitelných 38 procent. Podle Oldřicha Körnera ze Svazu průmyslu a obchodu je pokles velmi dramatický, jelikož německý odbyt byl pro české exportéry podstatný a bude se opakovat. „Čísla zaznamená v lednu ještě nemusí být dnem,“ dodal pro Českou televizi Körner.


Vláda investuje do infrastruktury rekordních sto miliard
 

Navzdory příznivým zprávám některých personálních agentur z posledních dní propouštění ještě nekončí. Podle Körnera velké firmy stále o snižování stavů uvažují, ale v menším měřítku. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman tvrdí, že je třeba brát čísla o klesající nezaměstnanosti s jistou mírou relativity: „Zvykli jsme si na období trvale klesající a nízké nezaměstnanosti,“ uvedl ministr v České televizi.

Stát se snaží nahradit chybějící poptávku ze zahraničí nárůstem státních zakázek a to především ve výstavbě a rekonstrukci infrastruktury. Plánuje je až do výše 100 miliard korun, což je rekordní číslo. Podle Římana by další navýšení bylo otázkou k diskusi, zdali se chce Česká republika vydat cestou nadměrných rozpočtových schodků. Zástupce Svazu průmyslu a obchodu pak dodává, že systém zakázek by měl akcentovat i potřebu výstavby jiných infrastrukturních projektů, nejen silnic a železnic, a to staveb lokálního charakteru. To by pomohlo i místním podnikatelům.