Američané přišli za poslední kvartál 2008 o 5 bilionů dolarů

Washington - Čistá hodnota majetku amerických domácností klesla v posledním čtvrtletí loňského roku proti předchozímu kvartálu o devět procent na 51,5 bilionu dolarů. V absolutních číslech tak domácnosti přišly o 5,1 bilionu USD, což představuje největší propad za více než půlstoletí dlouhou historii vedení těchto statistik. Za rekordním propadem stála postupující recese, která zhoršila finanční situaci i důvěru spotřebitelů.

Za celý rok se jmění amerických domácností scvrklo o 11,2 bilionu korun. Oproti nejvyšším hodnotám kolem 64 bilionů dolarů, kterých jejich majetek dosáhl ještě ve druhém čtvrtletí roku 2007, ztratily domácnosti už zhruba 20 procent. Běžné spotřebitele proto začínají tížit obavy o jejich blahobyt.

Celkový čistý majetek Američanů klesal šesté čtvrtletí za sebou. Suma zahrnuje celková aktiva domácností, například v nemovitostech a na účtech, od nichž se odečtou závazky, a to především hypotéky a nesplacené dluhy na kreditních kartách. Výsledek ukazuje, jaký zhoubný dopad má na americké domácnosti hospodářská recese, propad na trhu s bydlením a otřesy finančního sektoru.