Ministerstvo financí chce zrušit daň z převodu nemovitosti

Praha - Když chce dnes někdo prodat byt či dům, zaplatí za prodeje daň z příjmu a ještě navrch daň z převodu nemovitosti. To by se ale mohlo od příštího roku změnit a daň z převodu nemovitosti by se mohla definitivně zrušit. V úmyslu to má Ministerstvo financí, které již připravilo i potřebný návrh zákona.

Zrušením daně z převodu nemovitosti chce ministerstvo povzbudit slábnoucí realitní trh a tím zmírnit dopady krize na tento sektor. „Trh s nemovitostmi v posledních měsících oslábl, chceme proto prodávajícím snížit transakční náklady,“ řekl deníku E15 náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Blahodárný vliv případného zrušení daně vidí i někteří odborníci. „Zrušení daně může být skutečně jedním z faktorů, který by přispěl k rozhýbání trhu s nemovitostmi,“ potvrdil daňový expert advokátní kanceláře Clifford Chance Jaroslav Chýle.

Zrušení daně se ale promítne spíše v oblasti prodeje komerčních nemovitostí. Trh soukromého sektoru pocítí podle expertů její odbourání jen mírně a oživení nebude nijak zásadní.