Kalousek chce sníženou DPH na všechny služby

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek navrhne trvale snížit DPH nejen na služby v restauracích, ale i v kadeřnictvích a u opravářů kol, bot a oděvů. Úřad spočítal, že stát se takto dobrovolně připraví na příjmech o více než pět miliard korun a rozpočty obcí přijdou o další dvě miliardy. Úleva by na oplátku měla přispět k zachování pracovních míst v dotyčných sektorech. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes.

„Mám v úmyslu navrhnout, aby se do snížené sazby převedly všechny služby. Nechci zase nějakou salámovou metodu, aby se každý rok něco odkrajovalo a byly kolem toho nekonečné diskuse,“ prohlásil Kalousek. Nebude se však podle svých slov bránit, pokud budou chtít politici nižší sazbu v některých případech stanovit jen na omezenou dobu.

„Třeba zrovna kadeřníci. Teď po dobu krize jim snížení sazby DPH pomůže přežít, ale jinak vůbec nevěřím na výrazný dopad na zaměstnanost,“ cituje MfD Kalouska. Další služby, jako domácí péče, úklid domácností a opravy bytů, které se už dočasně daní devíti procenty, by se podle ministra nově ve snížené sazbě ocitly natrvalo.

Na možnosti přeřazení některých služeb do pásma nižší daně z přidané hodnoty se po dlouhých diskusích dohodli ministři financí zemí EU v úterý. V českém parlamentu se odehrála bouřlivá debata o DPH začátkem března, když se objevily hned tři návrhy na posun sazeb. Ani jeden však neměl podporu vlády a nakonec byly všechny zamítnuté.

Kalousek: Vyměním sníženou sazbu za stravenky

Svůj návrh předloží Kalousek vládě zřejmě ještě v březnu a sněmovna by o něm mohla jednat už na dubnové schůzi. Ochotu snížit DPH pro restaurace ovšem Kalousek podmiňuje zrušením daňového zvýhodnění stravenek. Snaží se tak prosadit dlouhodobý plán vlády na odstranění výjimek z daňového zákona.

Proti zrušení daňového zvýhodnění pro stravenky se však tvrdě staví odboráři, stravenky pochopitelně hájí také Asociace provozovatelů stravenkových systémů (APSS), kam patří Sodexho, Accor Services a Cheque Dejeuner.