Zaměstnancům Karlovarského porcelánu hrozí exekuce, pomáhá jim i kraj

Karlovy Vary - Zaměstnanci krachující společnosti Karlovarský porcelán (KP) jsou v zoufalé situaci. Stále neobdrželi své mzdy za letošní práci, jelikož podle současné legislativy musejí podniky v insolvenčním řízení přednostně uspokojovat zajištěné pohledávky bank. Lidé často nemohou dosáhnout ani na dávky pomoci v hmotné nouzi, protože úřady do jejich příjmů zahrnuly i mzdy a odměny, které jim porcelánky nikdy nevyplatily. Některým dokonce hrozí exekuce. S pomocí formou bezúročných půjček proto přišel kraj a nevratnou dotaci dnes schválila i vláda.

Josef Hanuš, který pro Karlovarský porcelán pracuje už 20 let, se nyní dostal do vážných finančních problémů. „Mně hrozí třeba exekuce. Je to špatné…,“ říká. Podobně jsou na tom i další. V lednu si zaměstnanci porcelánek v Nové Roli a Chodově rozdělili alespoň 8milionový finanční dar od karlovarského magistrátu, někteří dostali část prosincové výplaty.

Podle předsedkyně odborové organizace v KP Marcely Dubové však zaměstnanci nevědí, kdy, od koho a jestli vůbec dostanou mzdy za leden, únor a březen. Od doby, kdy se objevila zpráva o tom, že se KP patrně podaří prodat, roste podle Dubové nervozita zaměstnanců. „Do konce března, kdy by nám měl skončit pracovní poměr, už zbývají jen dva týdny. Všichni si přejí, aby porcelánka dál pokračovala,“ řekla.Naději na prodloužení výroby dává jedenácti stům zaměstnanců jen rychlý prodej KP. Jelikož si však věřitelský výbor nestihl do dneška prostudovat všechny nabídky, o případném prodeji společnosti se má rozhodovat až ve středu.

V nezáviděníhodné situaci se rozhodl zaměstnancům pomoci i kraj. O bezúročné půjčky ve výši deset tisíc korun ho mohou žádat samoživitelé nebo páry, které pracují v porcelánkách. Zastupitelé jim vyčlenili na pomoc 2 miliony korun.

Josef Novotný (ČSSD), hejtman Karlovarského kraje:

0„Kraj se snaží pomoci těm, co jsou v největší nouzi. Někteří lidé už opravdu dlouho nedostali žádné peníze. Pro ty dvojice a pro ty samoživitelky je ta situace nejtíživější.“

Nouze zaměstnanců KP nenechala chladnými ani členy vlády. Dnes schválila nevratnou dotaci 30 milionů korun, kterou mezi výrobce skla a porcelánu rozdělí odbory. Odsouhlasila také novelu insolvenčního zákona, podle níž by podniky v úpadku musely zaměstnancům vyplatit tři mzdy. Novela, která by měla do konce dubna projít parlamentem, by pak platila zpětně i pro skupiny Porcela Plus a Bohemia Crystalex Trading.