Mezinárodní obchodní komora ostře proti protekcionismu

Praha/Paříž - Největší hrozbou, které nyní světový obchod čelí, je protekcionismus. Jeho jediným výsledkem by však stejně jako v minulosti byl pokles hospodářského růstu a nárůst nezaměstnanosti. Právě to dnes uvedla ve svém prohlášení Mezinárodní obchodní komora v Paříži. Pokud by státy začaly přistupovat k řešení krize ochranou svých trhů a odvětví, hrozila by podle komory světové ekonomice stejná agónie, která globální hospodářství postihla v důsledku ochranářství během takzvané Velké hospodářské krize.

Právě na základě podobných zkušeností ze třicátých let minulého století vyvěrají obavy Mezinárodní obchodní komory. Již tenkrát zhruba tisícovka ekonomů podepsala petici, ve které varovala státy před protekcionismem, který pouze prodlužoval následky vzešlé z největší hospodářské krize v novodobých dějinách. Hlavně ochranářské postupy Spojených států amerických vyvovaly odvetné reakce ze strany jiných zemí a tím pádem ochromení světové ekonomiky.

Ekonomicky nejvyspělejší země světa sice na podzim loňského roku na zasedání takzvané G20 rezolutně odmítly protekcionistický přístup k řešení krize, avšak podle prezidenta české pobočky Mezinárodní obchodní komory Jaromíra Drábka šlo pouze o rétorické vyjádření, kdežto v reálu spousta zemí ochranářská opatření aplikuje.

„Buy American“ je prý protekcionistickým opatřením

Drábek pro Českou televizi uvedl, že zvýhodňování tuzemských výrobců realizuje například USA v rámci svého stimulačního balíčku „Buy American“.

Jaromír Drábek, předseda české pobočky Mezinárodní obchodní komory:

„Buy American je spíše balíček legislativních opatření, který má upřednostnit americké výrobce a ochránit je před dovozem z ostatních zemí.“

Ekonomika USA je poměrně uzavřeným systémem, větší problém by zavedení ochranných opatření mohlo znamenat pro otevřenou ekonomiku, která je závislá na exportu a tou je například Česká republika. Zavedení protekcionistických hrází totiž může spustit lavinu odvetných reakcí, která postupem času utlumí celý mezinárodní obchod.