Drama karlovarské porcelánky pokračuje: Zatím se prodá jen jeden závod

Karlovy Vary - Jednání věřitelského výboru o prodeji Karlovarského porcelánu slibované naděje nepřineslo. Věřitelé se usnesli pouze na prodeji závodu v Chodově na Sokolovsku, kde se vyrábí tradiční růžový porcelán. Novým majitelem se podle některých ohlasů stala společnost Epiag Lofida - Porcelán CZ z Dalovic. Vedení porcelánky ani insolvenční správce však tuto informaci nevyvrátili ani nepotvrdili. Jednání o osudu dalších částí firmy se přesunulo na pondělí. Všech 1 100 zaměstnanců tak zůstává v nejistotě, zda budou mít v dubnu ještě kde pracovat.

O závod v Chodově se ucházel jen jeden zájemce. Koupit chce nemovitosti, technologie i další vybavení továrny, včetně zásob a všech ochranných známek. Cenu, kterou za fabriku nový kupující zaplatí, věřitelský výbor zatím úzkostlivě tají.

Podle dřívějšího vyjádření insolventního správce Tomáše Čermína obdržel věřitelský výbor nabídky na koupi všech závodů. Zájem je jak o jednotlivé továrny, tak o podnik jako celek. Správce tvrdí, že je zcela jisté, že od dubna neopustí brány porcelánek jediný hrnek, který by byl vyrobený pod značkou Karlovarský porcelán. To prý ovšem neznamená, že nemůže produkce pokračovat pod novým vlastníkem.


Z výsledku jednání věřitelů nebyl příliš nadšený předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec. Podle něho to určitě nelze považovat za úspěch, protože se velmi rychle blíží termín 31. března, kdy má porcelánka zastavit výrobu a lidem skončí pracovní poměr. Zklamání čiší také z vedoucí odborů v Karlovarském porcelánu Marcely Dubové.

Šéfka odborů Karlovarského porcelánu Marcela Dubová:

„Trvá to všechno příliš dlouho. Očekávali jsme, že už budeme vědět, na čem jsme. Teď se to čekání prodlužuje zase o několik dní. Ale jsem ráda, že alespoň v Chodově už mají jasno a snad i zajištěnou práci pro asi 200 lidí.“

Podle generálního ředitele Karlovarského porcelánu Vlastimila Argmana je situace kritická. Kvůli nejasné majetkové situaci si od společnosti nechce nikdo nic koupit a firma tak nemusí mít prostředky na zaplacení základních věcí.

Majetkově spjaté skupiny BCT a Porcela Plus, která ovládá Karlovarský porcelán, byly ještě loni největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly 7 tisíc lidí. Od loňského září je ale skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Vyrábí už jen Sklárny Kavalier v Sázavě a Karlovarský porcelán. Ostatní podniky musely výrobu zastavit, když banky z jejich účtů odčerpaly veškerou hotovost a firmy neměly z čeho financovat výrobu ani vyplácet zaměstnance.