Zájem o hypotéky se propadnul o třetinu, ceny bytů se vrátí do roku 2006

Praha - V únoru si lidé půjčili u bank na bydlení jen 5,5 miliardy korun a uzavřeli 3 204 hypoték. Došlo tak k meziročnímu poklesu objemu nově sjednaných úvěrů o více jak třetinu. Vyplývá to ze statistiky Hypoindex, která obsahuje údaje devíti bank. Malá poptávka po hypotečních půjčkách sráží i ceny bytů. Ty se mají propadnout až na úroveň z roku 2006. Nové byty zlevní o 15 procent, staré o 20 a panelákové dokonce až o 30 procent. Důvody snížení cen nesouvisí podle expertů pouze s krizí, ale s nepřirozeným růstem realitního i hypotečního trhu v minulých letech.

Zatímco ještě před rokem a půl se o velké byty kupující doslova přetahovali, dnes je realitní makléři nabízejí až s dvacetiprocentní slevou. Podle dnes uvedené studie společností Deloitte a Hyposervis klesnou také ceny rezidenčních nemovitostí, a to až o 45 procent. Zároveň se předpokládá větší rozlišování jednotlivých tříd bytů v závislosti na jejich standardech, lokalitě a občanské a dopravní vybavenosti.

Pokles prodejů bytů a množství poskytnutých hypoték nemá na svědomí pouze globální finančí krize. Byty totiž prodražilo i zvýšení daně z přidané hodnoty na stavební práce. To pak vyšroubovalo zájem o nové bydlení.

Diana Rogerová ze společnosti Deloitte:

„Primárně se posledních 12 měsíců projevuje vyrovnání nepřirozeného růstu obou trhů v roce 2007, souvisejícího se zvýšením DPH na bytové stavby.“

„Lidé vyčkávají a odkládají svá rozhodnutí o větších výdajích. Nákupní horečka nemovitostí v Čechách definitivně skončila,“ uvedl analytik společnosti Broker Consulting Jan Lener. Chuť do zadlužování a pořizování vlastního bydlení podle Lenera nevzbuzují ani relativně vysoké sazby hypotečních úvěrů a cenově dostupné nájmy. Průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték v únoru nepatrně vzrostla na 5,75 procenta. Mírně si polepšily hypotéky s fixací na pět let, kde průměrný úrok meziměsíčně poklesl o šest setin procentního bodu na 5,58 procenta.

Developeři chystají nové projekty

„Naše prodeje klesly o 30 až 40 procent,“ dokládá propad prodejů nových bytů Dušan Kunovský, generální ředitel developerské firmy Central group.

Poskytovatelé nového bydlení v reakci na útlum například dělí velké byty na malometrážní a připravují i nízkoenergetické stavby. Zlevňovat dál se jim už nechce. Podle analytiků na to však prostor ještě mají. Situace pro developery by se mohla brzy zlepšit, na jaře totiž prodeje bytů vždycky rostou.

V loňském roce tuzemský hypoteční trh podle statistik ministerstva pro místní rozvoj klesl i kvůli finanční krizi o pětinu. Banky poskytly v roce 2008 občanům hypoteční úvěry za necelých 114 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo rekordních 142 miliard korun. I tak to ale byl druhý největší objem úvěrů od počátku činnosti hypotečních bank v tuzemsku. Pro letošek podle některých analytiků bude úspěchem stomiliardová hranice.

Central Park Praha
Central Park Praha
Více fotek
  • Central Park Praha autor: New Face of Prague, zdroj: Josef Vomáčka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/343/34210.jpg
  • Dušan Kunovský autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/745/74484.jpg