Česko na summitu odmítne protikrizové balíky pro střední Evropu

Praha - Podle českého premiéra Mirka Topolánka Česko na summitu Evropské unie v Bruselu rozhodně odmítne jakékoliv zmínky o záchranném balíku pro střední a východní Evropu. Dodal, že žádný takový balíček nemá šanci projít, a zdůraznil, že Evropa se nemá dělit na žádné nové bloky. Na summitu bude Česko zastávat názor, že před přijetím nových balíčků se musí nejprve odzkoušet funkčnost už zavedených opatření. O potřebě změn ve finanční regulaci naopak podle předsedy Evropské rady panuje v EU konsenzus.

„Domnívám se, že se podaří prosadit to, že nejdříve musíme všechna opatření, která jsme v národních plánech zavedli, implementovat a odzkoušet jejich funkčnost. Teprve potom můžeme dělat další opatření,“ řekl Mirek Topolánek České televizi. Naznačil, že zkušenosti s dopady národních protikrizových plánů si budou státníci vyměňovat na summitu k zaměstnanosti, který české předsednictví svolalo na 7. května.

Podobný názor jako Topolánek, má i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Místo toho, abychom vymýšleli další plán, zaveďme ten, který už existuje. Soustřeďme se na jeho zavedení, nejen na gesta,“ zdůraznil.

Evropa chce posílit MMF a zlepšit regulaci

Podle Topolánka je také důležité posílit roli Mezinárodního měnového fondu (MMF), na čemž by se měli také evropští státníci na nynějším summitu shodnout. Posílení role MMF však bude nutné ještě prosazovat při jednáních s Američany.

Antonio Missiroli, hlavní politický analytik European Policy Center:

„Británie argumentuje podobně jako Spojené státy a snaží se do své ekonomiky pumpovat více peněz, zatímco Německo k tomu moc ochoty nemá a spíše povzbuzuje ostatní členy eurozóny, aby si počínali stejně jako ono. Nejde tedy o rozdíly mezi východem a západem… Evropská unie patrně těžko zaujme společné stanovisko.“

Zatímco administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy prosazuje další nalévání peněz do ekonomiky a požaduje to i po Evropanech, EU to odmítá a chce se soustředit na zlepšování pravidel regulace finančních trhů. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová k tomu společně vyzvali české předsednictví. Topolánek jejich výzvu označil za „vlámávání se do otevřených dveří“, protože podle něj shoda na potřebě lepší regulace existuje už i na úrovni ecofinu, tedy rady ministrů financí a ekonomiky.

Mirek Topolánek, předseda Evropské rady:

„Určitě změny v regulaci budou, protože když to nebyla příčina, tak to byl průvodní jev krize, která právě přišla po pádu hypotečních fondů v Americe.“

České předsednictví odmítá regionální náhled

Posílení role MMF by mělo pomoci v individuálním přístupu k jednotlivým ekonomikám. České předsednictví se jednoznačně staví proti zjednodušování ekonomické situace na regiony a staví se proto proti jakékoli explicitní pomoci východní Evropě. „Jednoznačně jsme odmítli blokové uspořádání. Vytváření balíčku pro část kontinentu by vyvolávalo zbytečnou paniku na trzích,“ zdůraznil premiér. Praha již dříve nelibě nesla, když evropští politici či média házeli Čechy do jednoho pytle se zeměmi, jejichž ekonomiky krachují.


Náměstkyně ministra financí Klára Hájková uvedla, že české předsednictví je zcela ve shodě s většinou zemí včetně velkých států - speciální balíčky pro střední Evropu nejsou nutné. Britský list Financial Times ve středu prý přesto uvedl, že lídři EU chtějí zvýšit pomoc střední a východní Evropě. Topolánek v tom vidí „pokračování velmi diskutabilní negativní propagace“ východní části unie.