Dlužící podnikatelé mají opět nárok na nemocenskou

Praha  - Živnostníci a drobní podnikatelé, kteří dluží na nemocenském pojištění, se nyní mohou do systému vrátit. Tedy pokud se do konce března přihlásí u správy sociálního zabezpečení a doplatí penále z dluhu na pojistném. Oznámila to mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Živnostníci přitom nemají povinnost platit nemocenské pojištění. Kvůli zavedení novely zákona o nemocenském pojištění účast na placení pojistného zanikla k 1. lednu letošního roku těm osobám výdělečně činným, které nedoplatily dlužné včetně penále do konce prosince 2008. Jak se ale v praxi ukázalo, opatření bylo příliš tvrdé. O pojištění totiž přišli i podnikatelé, kteří měli jen velice nízké dluhy.

Lidé, jež splatí dluh do konce března, pak nepřijdou ani o nemocenskou v průběhu uplynulých tří měsíců. O zmírnění novely rozhodl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Osoby samostatně výdělečně činné však musí povinně platit důchodové pojištění. Letos jeho minimální výše činí 1720 korun měsíčně. Minimální vyměřovací základ pro nemocenské pojištění je 4000 korun.