EU pošle státům v krizi dvojnásobný balík peněz

Brusel - Závěrečný den dvoudenního summitu špiček členských států Evropské unie přinesl své první výsledky. Pouhý den poté co předseda Evropské komise José Barroso vyslovil návrh na navýšení unijního fondu, který pomáhá zemím mimo eurozónu nejvíce zasaženým hospodářskou krizí, na něj účastníci vrcholné schůzky kývli. Místo 25 miliard by tak země, které neplatí eurem, teoreticky tedy i Česká republika, mohly čerpat až 50 místo původních 25 miliard eur. Dalších 75 miliard eur chce Brusel poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu. Na dubnovém jednání G20 bude totiž usilovat o to, aby i MMF zdvojnásobil prostředky na zmírnění dopadů krize.

S návrhem na navýšení prostředků fondu, z nějž zatím čerpaly peníze jen Lotyšsko (3,1 miliardy eur) a Maďarsko (6,3 miliardy eur), přišla Evropská komise teprve ve čtvrtek a jeho zařazení na program jednání tak bylo překvapením na poslední chvíli. Sedmadvacítce se přesto podařilo najít shodu na tomto tématu za pouhý den, což v jednacích sálech EU nebývá zvykem.Iniciativu komise na zvýšení pomoci státům bez eura podpořil už první den třeba francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Naopak pro českého premiéra Mirka Topolánka, který bruselská jednání vede z pozice předsedy Rady EU, se jednalo o ústupek. Topolánek se ještě těsně před začátkem summitu vyslovoval proti pomoci určené speciálně některému regionu. Jsou to přitom paradoxně především státy střední a východní Evropy, které mohou peníze z fondu využít. Česká vláda se však obává, že takto nasměrovaná pomoc může vrhnout špatné světlo na všechny státy v oblasti a stabilní Česká republika by tak v očích investorů mohla stanout například vedle Maďarska, které se ocitlo na pokraji státního bankrotu.

Peníze od MMF 

Další peníze pro státy, které krize stáhla nejhlouběji, chce unie prosadit prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu. Už včera se unijní lídři shodli, že na setkání nejvyspělejších ekonomik G20 v Londýně počátkem dubna budou prosazovat zdvojnásobení prostředků v příslušných fondech MMF. Čerstvým výsledkem dnešních jednání je pak i čásktka, kterou je připravena poslad MMF Evropská unie. Podle Nicolase Sarkozyho se bude jednat o 75 miliard eur.