Podle Browna přinese pražský summit EU-USA potřebnou změnu

Štrasburk - Britský premiér Gordon Brown dnes diskutuje s poslanci Evropského parlamentu o východiscích pro jednání summitu dvaceti největších ekonomik světa (G20). Setkání proběhne druhého dubna v Londýně a Velká Británie je zároveň předsednickou zemí skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7). Brown schůzku vidí jako zkoušku schopnosti světa spolupracovat při řešení globální krize, europoslanci chtějí vědět, zda bude evropská delegace na summitu respektovat rezoluce Evropského parlamentu. Britský premiér své naděje upíná i k setkání amerického prezidenta Baracka Obamy se špičkami EU v Praze, které by podle něj mělo světu zajistit potřebnou změnu.

Pozice Evropské unie pro londýnské setkání G20 byla do značné míry sjednána na summitu EU tento týden. Evropští lídři se dohodli, že budou prosazovat zdvojnásobení finančních prostředků ve fondech Mezinárodního měnového fondu určených na pomoc zemím nejvíce zasaženým krizí. Samotná EU se zavázala, že do fondů přispěje dalšími 75 miliardami eur.

Brown v Evropském parlamentu promluvil i o summitu USA-EU, který se uskuteční 5. dubna v Praze. Prohlásil, že by na něm měla Evropa vytvořit se Spojenými státy „nezastavitelné progresivní partnerství“.

Gordon Brown, britský premiér:

„Zatímco rok 2008 byl rokem, kdy se finanční krize rozšířila na celý svět, 2009 by měl být rokem, který ukáže, že jako globální komunita jsme s to společně řešit problémy.“

Druhým pilířem společné evropské pozice je zlepšení regulace světových finančních trhů. V samotné Evropské unii mají vzniknout dva nové celoevropské úřady pro dohled nad finančním sektorem. Jeden by měl být jakousi sítí národních regulátorů a druhý by měl posuzovat systémová rizika ve finančním systému a v případě potřeby varovat před případným kolapsem.


Zatímco USA a Británie usilují o podporu ekonomik dalšími finančními stimuly, většina evropských zemí je proti a klade důraz na „finanční udržitelnost“. „Je potřeba stimulovat ekonomiku a současně ve střednědobém horizontu usilovat o to, aby byly tyto stimuly finančně udržitelné,“ prohlásil včera smířlivě Brown. „Stejně tak jde každá země při sanaci bank vlastními cestami, ale drží se společných principů - izolovat špatná aktiva, zpevnit bankovní systém a docílit toho, aby banky opět dávaly úvěry,“ dodal.

Do Londýna kromě hlav států G20 přijede také Mirek Topolánek jako premiér předsednické země EU. Pro Browna je summit klíčový i z vnitropolitického hlediska. Vládní labouristé, kteří v průzkumech zaostávají za opozičními konzervativci, doufají, že summit posílí Brownovu pozici.