Aerolinky budou i letos zápasit s těžkou krizí

Ženeva - Letecká přeprava po celém světě se potýká s těžkou krizí. Podle odhadů mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) by letos mohlo 230 leteckých společností z celého světa prodělat dohromady až 4,7 miliardy dolarů. IATA přitom ještě v prosinci letošní ztrátu odhadla pouze na 2,5 miliardy dolarů. Na druhou stranu by však měl být letošní rok mnohem příznivější než ten loňský.

Za hlavní příčinu problémů leteckých společností označují odborníci dopady světové hospodářské krize. Ta podle sdružení snižuje poptávku po osobní i nákladní letecké dopravě. „Stav odvětví letecké dopravy je dnes velmi chmurný. Poptávka se kvůli hospodářskému útlumu snižuje mnohem rychleji, než se dalo předpokládat ještě před několika měsíci,“ poznamenal generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.

Propouštění jako šance na přežití

Šanci na přežití mají podle sdružení pouze ty aerolinky, které včas zredukují vlastní výdaje. Snižovat se přitom budou muset hlavně počty zaměstnanců. Americké a kanadské aerolinky už to udělaly, a proto mají pro letošek nejlepší prognózu. Jako jediné mají šanci, že neskončí v červených číslech. Nejhůř na tom mají letos být aerolinky z asijských zemí, ty evropské pravděpodobně čeká ztráta ve výši jedné miliardy dolarů.

Krize bude v letectví úřadovat i v nadcházejících měsících. Zájem o leteckou přepravu se má dál propadat nejméně do poloviny roku. Potom by se podle odhadů mělo odvětví začít pomalu vzpamatovávat.