Polská úroková sazba na rekordním minimu

Varšava - Na 3,75 procenta dnes snížila polská centrální banka základní úrokovou sazbu a úvěry tak v současnosti stojí nejméně v historii. V Česku je pro srovnání úroková sazba na 1,75 procenta. Krok banky, která kvůli podpoře polské ekonomiky v době globální hospodářské krize zvýšila cenu za úvěr od loňského listopadu již o 2,25 procentního bodu, analytici všeobecně očekávali.

Ekonomika českého souseda ztrácí v posledních měsících kvůli klesající poptávce po polském zboží v eurozóně na dynamice a prudce zpomaluje. Průmyslová výroba v lednu a únoru klesla o více než 14 procent. Ministerstvo financí zatím pro první čtvrtletí odhaduje růst hrubého domácího produktu o 1,5 až 2 procenta. Loni přitom polské hospodářství rostlo o 4,8 procenta, v posledním čtvrtletí však již jen o 2,9 procenta.Slabá ekonomika se odráží i na kurzu polské měny, který se letos propadl vůči euru o deset procent. Dnešní rozhodnutí ale podle analytiků ukazuje, že centrální banka se dopadu slabého zlotého na zvýšení domácí inflace neobává.

Česká národní banka snížila úrokové sazby naposledy na počátku února, a to o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Úrokové sazby jsou nyní nejnižší od října 2005. Analytici předpokládají, že kvůli horšící se ekonomické situaci bankovní rada může ještě úrokové sazby snížit.

Česká národní banka
Česká národní banka