Německo a Slovensko chtějí navýšit finance na šrotovné

Berlín/Bratislava - Německo a Slovensko uvažují o tom, že navýší finanční prostředky určené kupcům nových automobilů, kteří zároveň zlikvidují svůj starý vůz. V obou zemích se tzv. šrotovné totiž těší velké oblibě, prostředky, které na ně vládnoucí garnitury vyčlenily, se ale začínají tenčit.

V Německu se na navýšení prostředků zatím podle německých médií shodly strany vládní koalice, a to i přesto, že doposud oficiálně navýšení financí určených na šrotovné odmítaly. O kolik však vláda v čele s kancléřskou Angelou Merkelovou chce zvýšit dosavadní 1,5 miliardový limit (přes 40 miliard korun), není známo.

Na Slovensku se hraje o 33,2 milionu eur

U našich východních sousedů navrhlo zvýšení limitu ministerstvo hospodářství. Vyčlenit by na šrotovné chtělo dodatečných 33,2 milionu eur (přes 890 milionů korun). Navýšením prostředků se dnes měla zabývat vláda, na návrh ministerstva financí však rozhodnutí odložila s tím, že nejprve vyhodnotí dosavadní fungování šrotovného.

„Potřebujeme určitý čas, abychom zhodnotili přínosy a zápory tohoto opatření. Nejvíce nás samozřejmě zajímá výběr DPH z prodaných automobilů,“ uvedl státní tajemník ministerstva financí Peter Kažimír.

Podle ministerstva hospodářství může vyhodnocování dopadnout pro šrotovné jen příznivě. „Z našich poznatků jednoznačně vyplývá, že šrotovné bylo efektivní a dokonce bylo i bonitní pro státní rozpočet,“ podtrhl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

Fakta o šrotovném 

Na Slovensku dostávají lidé za likvidaci starého a koupi nového vozu příspěvek 1 500 eur. Do dnešního dne projevilo zájem o šrotovné více než 17 000 lidí. Německo nyní nabízí prémii ve výši 2 500 eur, k dnešnímu dni přijalo téměř 347 000 žádostí.

Kromě Slovenska a Německa zavedly toto opatření, které má zmírnit dopady hospodářské krize na automobilový průmysl, také Francie, Kypr, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko. Chystá ho i Rakousko. Česká vláda šrotovné do balíčku protikrizových opatření nezačlenila. Odborníci se domnívají, že šrotovné posílí prodeje a že oproti prognóze bez něj se odbyt automobilů zvýší o sedm procent.

Slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek oznamuje opětovné spuštění 2. bloku JE Jaslovské Bohunice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24