Obamova vláda hodlá prosadit dozor nad nebankovními společnostmi

Washington - Snaha zabránit výkyvům v nebankovních finančních institucích na Wall Street a vytvoření silného regulátora rizik ve finančním sektoru -  takový plán má administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, která má navrhnout nová regulační opatření pro velké finanční společnosti, hedgeové fondy a trh s deriváty. O nový program se pokusí ministerstvo financí ve spolupráci s Kongresem, jak v noci na dnešek uvedly zdroje z vlády USA.

Právě výkyvy v nebankovním sektoru americké burzy před časem málem vedly k bankrotu amerického finančního systému. Plány dnes nastíní Kongresu americký ministr financí Timothy Geithner. Tento návrh se stane základem diskuse Obamy s dalšími lídry skupiny G20 na společném kongresu na začátku dubna. Zatím však není jisté, jaký úřad převezme roli nového regulátora.Rozhodnutí má padnout po konzultacích s právníky, dodal zdroj z Obamova okolí.

V plánech je i spolupráce s ostatními zeměmi, aby vznikla nadnárodní pravidla. Návrh je reakcí na finanční krizi, která sužuje Spojené státy již rok a půl. Zaměří se na hedgeové fondy a další soukromý kapitál, jehož působení na trhu nese vyšší pravděpodobnost rizik. Od určité výše aktiv se budou muset registrovat u Komise pro cenné papíry (SEC) i poradci těchto fondů a správců kapitálu.