Senát schválil převod 1,3 miliardy na platby zemědělcům

Praha - Senátoři dnes schválili dorovnání části přímých plateb českým zemědělcům v hodnotě 1,3 miliardy korun. Podle přijaté novely má být převod této částky poskytnut z příjmu Pozemkového fondu ČR. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, rovněž umožňuje Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu z vlastních peněz podporovat provozní úvěry farmářů.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče mají být nové vklady použity primárně na doplňkové platby. Jak uvedl, cílem reformy je dorovnání devadesátiprocentní úrovně přímých plateb, tedy dotací pro zemědělce, původních členských států EU. Výsledná suma pak bude záviset na kurzu koruny vůči euru. Dorovnání plateb přivítal již dříve prezident Agrární komory Jan Veleba. Připomněl, že premiér Mirek Topolánek dorovnání plateb farmářům loni v říjnu písemně slíbil. V době panující hospodářské krize a stagnujících trhů s komoditami je tento krok podle Veleby nezbytný.

Navýšení přímých plateb v Česku na úroveň 90 procent v původních členských státech EU, k jejímuž dosažení scházelo zhruba 2,6 miliardy korun, Gandalovič spolu s Topolánkem zemědělcům slíbil loni v říjnu. Farmáři tehdy kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva zemědělství hrozili celorepublikovými demonstracemi. Jednu miliardu korun již dříve vláda uvolnila z rezervních fondů ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy.