Jablonex se nejspíš rozdělí

Jablonec nad Nisou - Sklářský a bižuterní holding Jablonex Group zvažuje rozdělení a následný rozprodej jednotlivých továren. Akcionáři, kteří nabízejí skupinu k prodeji už od loňska, ji původně chtěli prodat jako celek, to se ale zatím nepodařilo. Kdyby se Jablonex rozdělil, jako první by na řadu podle odborníků zřejmě přišel prodej České mincovny. Zatímco zbytek holdingu se potýká s potížemi, mincovna hlásí nárůst odbytu i tržeb.

Jablonex je na prodej od loňska. Akcionáři už vybrali z 20 zájemců kupce - slovenského investora, jeho jméno ovšem nezveřejnili. Z obchodu na poslední chvíli sešlo, zájemce nezískal bankovní úvěry. Akcionáři teď přemýšlí, co bude dál.

„Hledají další alternativy. Možností je i prodej životaschopných částí firmy samostatně,“ řekl dnešním Hospodářským novinám Petr Smutný z poradenské společnosti PWC, která pro Jablonex pracuje.

První pán na holení - Česká mincovna

Jako první kandidát na odprodej by při rozdělení podniku zřejmě byla Česká mincovna. Zatímco výroba skla i bižuterie se potýká s propadem zakázek a levnou asijskou konkurencí, zájem o mince a medaile z drahých kovů se během světové hospodářské krize zvyšuje. Tržby mincovny rostou i díky stoupající ceně zlata. Zatímco loni vyrobila zboží za 450 milionů korun, letos má obrat vyrůst na půl miliardy korun.

Jablonex potřebuje k přežití jasný strategický plán do budoucna. Jeho vytvoření ale komplikuje příliš složitá akcionářská struktura. Čtvrtinu majetku firmy drží rakouský Swarovski, o zbytek akcií se dělí 18 vlastníků. Jde vesměs o manažery podniků, z nichž Jablonex vznikl, jedná se o firmy Ornela, Železnobrodské sklo, Jablonex a Bohemian Jewelry.