Důvěra ve slovenskou ekonomiku na novém minimu

Bratislava - Na 73 procentních bodů spadl ukazatel důvěry slovenských podniků a spotřebitelů v tamější ekonomiku, což znamená prohloubení dosavadního historického minima. Indikátor, který v únoru činil 76,5 procentního bodu, klesl sedmý měsíc v řadě. Březnový výsledek ovlivnilo oslabení důvěry ve všech sledovaných složkách s výjimkou nálady spotřebitelů.

Ve srovnání s třetím měsícem loňského roku byla důvěra slabší o 26,9 bodu, proti dlouhodobému průměru se snížila o 27,3 bodu. S výjimkou srpna se ukazatel zhoršoval nepřetržitě od loňského dubna. Informaci o stále se zhoršující důvěře ve slovenské hospodářství ze strany firem a spotřebitelů dnes přinesl Slovenský statistický úřad.

Důvěra v průmyslu, která má v ukazateli největší váhu, se v březnu zhoršila o tři body na minus 25 bodů. Nálada v průmyslu klesla v důsledku růstu zásob výrobků a mírného poklesu poptávky. Ve stavebnictví důvěra v březnu spadla na minus 36 bodů z únorových minus 28 bodů, což je zpřesněný údaj. Stejně jako v únoru hodnotu ovlivnil pokles poptávky po stavební produkci a také očekávané snížení zaměstnanosti.

Nálada spotřebitelů se v březnu přestala zhoršovat a nepatrně vzrostla. Růst činil jeden bod na minus 46,2 bodu. V maloobchodě důvěra klesla o 17 bodů na historické minimum minus 22,7 bodu. Indikátor důvěry ve službách se propadl o 11,7 bodu na minus 12,7 bodu.