Inflace v Německu nejspíše výrazně klesla

Berlín - Roční míra inflace spotřebitelských cen se v Německu za měsíc březen zřejmě výrazně snížila. Alespoň to vyplývá z údajů ze tří spolkových republik, kdy čísla za Hesensko, Braniborsko a Severní Porýní-Vestfálsko klesla nejníže za dekádu a více. Zveřejněné statistiky jsou základem pro konstrukci celoněmecké inflace. Ta je indikátorem inflačních trendů v eurozóně. Evropská centrální banka má v nastalé situaci prostor k dalšímu snížení úroků.

Roční míra inflace v Hesensku a Braniborsku byla v březnu 0,2 procenta. Jde o nejnižší čísla za 22 a 10 let. V Severním Porýní-Vestfálsku, které je nejlidnatější spolkovou republikou, byla inflace na desetiletém minimu 0,3 procenta. Tento region zveřejnil údaj již ve čtvrtek.

Ekonomové očekávali, že předběžný meziroční údaj za Německo bude 0,8 procenta a za eurozónu 0,9 procenta. Po dnešních číslech je ale zřejmé, že budou své odhady upravovat směrem dolů.

Evropská centrální banka plánuje další snížení úroků 

Pokud by se inflační údaje z dalších evropských ekonomik podobaly těm dnešním ze spolkových republik, zesílily by v centrálních bankách obavy z rizika padajících cen i při velmi nízkých úrocích.

Evropská centrální banka v posledních měsících snižovala úroky nebývalým tempem. Nyní je základní sazba v eurozóně rekordně nízko na 1,5 procenta a analytici odhadují, že ji banka na začátku dubna sníží na jedno procento.