Podniky v eurozóně zažily rekordní propad zakázek

Brusel - Objem průmyslových zakázek v zemích eurozóny se v lednu meziročně propadl o rekordních 34,1 procenta. Evropská unie jako celek na tom byla v porovnání se skupinou zemí platících eurem o něco lépe, zakázek tamním podnikům ubylo jen o 30,7 procenta. V České republice pak pokles činil 26,6 procenta.


Počet objednávek v eurozóně se snížil ve všech kategoriích zboží, nejmírnější pokles zakázek nicméně podle Eurostatu zaznamenali výrobci zboží krátkodobé spotřeby, které je značně levnější než statky s delší spotřebou. Nejhůře naopak dopadly objednávky kapitálových statků, kterých v eurozóně ubylo o 39,7 procenta, resp. o 34,4 procenta v celé sedmadvacítce.

„Nejnovější čísla z evropského průmyslu zatím ještě nenaznačují dosažení pomyslného dna, a to ani přes tolik diskutované stimulační balíčky přijaté v řadě zemí. Je proto pravděpodobné, že ECB už příští týden sníží svoji hlavní úrokovou sazbu o dalšího půl procentního bodu,“ upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

I když v České republice je propad zakázek také signifikantní, ve srovnání se zbytkem unie si Česko vede poměrně dobře. Podle Dufka lze navíc očekávat v nadcházejících měsících další zlepšení, protože český průmysl těží ze zavedení šrotovného v okolních státech.

Ještě lépe než Česko dopadlo Irsko, které si v objemu průmyslových zakázek udrželo růst, a to o 7,2 procenta. Největší pokles naopak hlásí Slovensko a Finsko - obě shodně o 38,4 procenta - a v patách je jim Německo s propadem o 37,7 procenta.

Nové zakázky
Nové zakázky