USA nezruší hospodářské embargo vůči Kubě

Viňa del Mar (Chile) - Spojené státy nezruší embargo vůči Kubě. V chilském Viňa del Mar, kde se v předvečer summitu G20 sešli světoví vůdci levého středu, to řekl americký viceprezident Joe Biden. Několik jihoamerických ministrů obrany tento měsíc vyzvalo prezidenta USA Baracka Obamu, aby embargo zrušil, a výrazně tím pomohl zlepšit vztahy své země s regionem.

Americká Sněmovna reprezentantů v únoru přijala legislativní opatření k uvolnění omezení pro obchod s Kubou a cesty příbuzných na ostrov. Panovaly naděje, že tento krok Kongresu by mohl být prvním na cestě ke změně desítky let staré politiky USA vůči Kubě.

Obama dal jasně najevo, že dává přednost kombinaci uvolnění limitů pro rodinné cesty a posílání hotovosti na Kubu. Řekl ale, že obchodní embargo zůstane v platnosti, aby podpořilo demokratické reformy na ostrově.

Joe Biden:

„Jsme přesvědčeni, že Kubánci by měli sami rozhodnout o svém osudu a měli by moci žít ve svobodě a mít šanci na ekonomickou prosperitu.“

Embargo vůči Kubě zavedly Spojené státy v únoru 1962. Vztahovalo se na veškerý dovoz kubánského zboží do USA a vývoz amerického zboží na ostrov. O necelé dva měsíce později pak embargo rozšířily na dodávky zboží ze třetích zemí, obsahují-li jakékoliv prvky kubánského původu.