Americká vláda zamítla plány GM a Chrysler

Washington - Vláda Spojených států odmítla plány domácích automobilek General Motors a Chrysler na obrat v hospodaření, jež byly podmínkou pro přidělení další státní pomoci. Poskytne jim ale ještě čas na to, aby Washington přesvědčily, že snaha o jejich záchranu má smysl. Americký prezident Barack Obama oficiální rozhodnutí vlády oznámí v 16:00 SELČ. Automobilka GM potvrdila, že pod tlakem vlády rezignoval její šéf Rick Wagoner.

„Bohužel jsme dospěli k závěru, že žádný z plánů obou podniků nepředstavuje životaschopnost, takže neopravňuje další velké investice, které požadují,“ řekl jeden z vysokých představitelů vlády, jenž si nepřál být jmenován.

Mluvčí Chrysleru uvedla, že automobilka chce s vládou spolupracovat, k záměrům Bílého domu se ale odmítla vyjádřit. „Vzhledem k bezprostředně blízkému oznámení o restrukturalizaci automobilového průmyslu by bylo nepřiměřené vyjadřovat se ke spekulacím,“ prohlásila.

Vláda poskytne General Motors peníze na 60 dnů provozu. Během této doby by firma měla pod novým vedením vypracovat lepší restrukturalizační plán. Chrysler by měl od vlády dostat 30 dnů na dokončení partnerství s italskou automobilkou Fiat. Pokud se mu to nepodaří, obrátí se k němu vláda zády.

Generální ředitel GM rezignoval

Automobilka GM dnes potvrdila, že její generální ředitel Rick Wagoner pod tlakem vlády rezignoval na svou funkci. Nahradil ho provozní ředitel Fritz Henderson. O místo přišel také šéf koncernu PSA Streiff. Firma se - jako jediný evropský výrobce - loni dostala do mínusu. Podle francouzských médií Streiffovi nepřidal ani spor s prezidentem Sarkozym. Odmítl totiž jeho tlak na přestěhování továren zpátky do Francie.

GM již od vlády obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů (277 miliard korun) a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Chrysler dosud získal čtyři miliardy dolarů a chce dalších pět miliard.

Fritz Henderson
Zdroj: AP
Autor: Carlos Osorio