Kabinet posvětil nižší sazby DPH pro restaurace nebo kadeřnictví

Praha - Vláda dnes na návrh ministerstva financí odsouhlasila trvalé přeřazení některých služeb s vysokým podílem lidské práce do nižší, devítiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Týká se to například restauračních služeb nebo kadeřnictví. Cílem změn je udržet zaměstnanost v těchto oborech ohrožených krizí. Návrh vyplývá z nedávné dohody ministrů financí Evropské unie o sjednocení nepřímých daní v rámci unie. Celkový dopad opatření na veřejné rozpočty ministerstvo financí odhaduje na tři až šest miliard korun. Základní sazby DPH v Česku činí 19 procent.

Ministerstvo financí v novelách zákonů navrhlo trvale přeřadit do snížené sazby restaurační služby kromě alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Novela umožňuje rovněž uplatnění snížené sazby daně u kadeřnických a holičských služeb i u oprav jízdních kol, oděvů a bytového textilu. Trvale by měly být ve snížené sazbě i knihy a také renovace a opravy soukromých bytů a obytných domů.

„Dohoda ministrů financí EU také i nadále ponechává domácí pečovatelské služby ve snížené sazbě, takže ČR je nebude muset zákonem časově omezit, jak by vyžadovalo předchozí ustanovení,“ upozornilo ministerstvo financí. Pokud by nebyla tato dohoda, musely by být tyto služby přeřazeny do vyšší sazby. „Pokládal bych to za mimořádnou komplikaci v oblasti těchto služeb,“ uvedl Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), ministr financí České republiky v demisi.

Česko se zasloužilo o shodu po několika letech

V EU má nyní 18 členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu DPH pod stanovenou patnáctiprocentní - ta měla vypršet v roce 2010. Služby jako kadeřnictví, renovace soukromých obydlí nebo restaurace tak v blízké budoucnosti měly zdražit. Podle nové dohody jednotlivé státy mohou uplatňovat nižší než patnáctiprocentní sazbu i po roce 2010.

Na přeřazení některých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty se dohodli ministři financí zemí Evropské unie 10. března. Českému předsednictví EU se tak kompromisem podařilo dosáhnout shody, o niž se EU pokoušela několik let a dosud vždy neúspěšně. Pravděpodobnost úspěchu nakonec zvýšila skutečnost, že unie možnost snížení sazeb DPH zařadila v rámci takzvaného plánu obnovy hospodářství EU jako jeden z nástrojů boje proti současné krizi.

Na snížení daní kýve i opozice

Příslušné novely, které snížení daně u některých služeb umožní, by před sebou nyní měly mít hladkou cestu také napřič Poslaneckou sněmovnou. Podle stínového ministra průmyslu za ČSSD Milana Urbana pro ně zvednou ruku i sociálnědemokratičtí poslanci. Urban vítá hlavně snížení daňové zátěže u oprav bytů a obytných domů, jedním dechem však dodává, že tato vládní opatření Česku v boji s krizí příliš nepomohou.

Milan Urban, stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD:

„Považovat šest korun na svíčkové za něco velkolepého, co zachrání Evropu nebo Českou republiku před hospodářskou krizí, by bylo trochu směšné.“

Právě protikrizová opatření budou předmětem dnešních jednání mezi ODS a ČSSD. Vláda chce přesvědčit opozici o užitečnosti slevy na sociálním pojištění, což je jeden z protikrizových návrhů kabinetu. Výměnou opozici nabízí diskuzi ohledně zvýšení podpor v nezaměstnanosti a o zvýšení slevy na dani na dítě, které navrhuje ČSSD.

Urban takovýto obchod rezolutně odmítá. „Samozřejmě to (sleva na sociálním pojištění) není protikrizové opatření, takže nevím, proč bychom s tím měli souhlasit,“ řekl.