Kvůli euru se v ČR budou postupně měnit stovky zákonů

Praha - Přestože v České republice zatím nepadlo rozhodnutí o termínu přechodu na euro, už dnes je jasné, že zavedení nové měny si vyžádá rozsáhlé změny v legislativě. Jak dnes uvedl ministr financí Miroslav Kalousek, bude třeba přepsat stovky zákonů. Odstupující Topolánkův kabinet na svém dnešním jednání rozhodl o tom, že tyto změny budou mít v budoucnu na starost jednotlivé resorty, které budou legislativu upravovat postupně.

Druhou možností, kterou měla vláda na stole, byla metoda jednorázové změny zákonů přímou novelizací všech právních předpisů, které obsahují korunové částky. „Přiklonili jsme se k postupnému přechodu - tedy práci na jednotlivých resortech, kromě jiného také proto, že všechny země, kde sbíráme zkušenosti, volily tento způsob,“ uvedl Kalousek.

Zákony se můžou měnit i zpětně

Podle ministerstva financí není z právního hlediska překážkou ani situace, kdy by se po zavedení eura vyskytovaly v právních předpisech po určitou dobu částky v korunách, protože na ně se bude automaticky pohlížet jako na částky v eurech podle přepočítacího koeficientu.

Vláda dnes podle Kalouska projednala také zprávu o plnění Národního plánu zavedení eura v České republice. Hlavními prioritami práce Národní koordinační skupiny by letos mělo být zahájení prací na paragrafovém znění Obecného zákona o zavedení eura v Česku, vypracování metodiky pro zavedení eura ve státní správě, zahájení přípravných prací na koncepci komunikační kampaně a průběžné vyhodnocování zkušeností se zavedením eura na Slovensku.

Kdy přijdou eura do českých peněženek?

Datum přijetí eura vláda zatím i přes naléhání opozice a podnikatelských svazů nestanovila. Kalousek už dříve řekl, že Česká republika může přijmout euro nejdřív v roce 2013. Také analytici vidí tento rok jako realistický a zároveň jako nebližší možný. Premiér Mirek Topolánek na počátku roku slíbil, že kabinet termín oznámí 1. listopadu 2009. Poté, co poslanci minulý týden vyslovili vládě nedůvěru, je však situace ohledně přijetí eura v Česku opět nejasná.