Eurozónou obchází strašidlo deflace

Brusel - Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zpomalil na 0,6 procenta z únorových 1,2 procenta. Inflace je tak na nejnižší úrovni od roku 1999, kdy začalo fungovat euro jako účetní měna. Podle odborníků to povede k opětovnému snížení úrokových sazeb, protože inflační cíl Evropské centrální banky pro letošek leží na dvou procentech.


„S výrazným propadem inflace v eurozóně pod inflační cíl Evropské centrální banky se zdá období deflace pravděpodobnější než kdy jindy,“ upozornil Howard Archer z IHS Global Insight.

Deflace, která představuje meziroční pokles spotřebitelských cen, je přitom pro ekonomiku škodlivá. Pro spotřebitele je sice zboží v obchodech levnější, poškozuje ale firmy, kterým snižuje tržby. Vzhledem k tomu, že již nyní se podniky potýkají s celou řadou problémů vyvolaných hospodářským útlumem, budou tak nuceny ještě více šetřit na nákladech, což zřejmě bude mít vliv na výši nezaměstnanosti.

Odborníci: Centrální banka udělá vše, aby inflaci zvýšila

Březnový propad inflace hluboko pod jedno procento podle odborníků přiměje Evropskou centrální banku k akci. „Prakticky již nic nemůže ve čtvrtek Evropskou centrální banku odradit od snížení úrokových sazeb o dalších 50 bazických bodů,“ míní Ben May ze společnosti Capital Economics. Navíc podle něj nelze vyloučit ani to, že centrální banka přijme ještě další „nekonvenční opatření“.

Na výrazném propadu inflace pod cíl Evropské centrální banky se podepsalo především zpomalení hospodářské růstu. Podle expertů se bude tento nepříznivý trend prosazovat v eurozóně i v celé Evropské unii i v dalších měsících. Obrat by mohl nastat teprve na podzim letošního roku.

Vývoj inflace v eurozóně
Vývoj inflace v eurozóně