V unii nejspíše bude možné žalovat spammery

Brusel - Evropská unie se v noci na dnešek výrazně přiblížila k reformám svých telekomunikací. Vyjednavači českého předsednictví EU, Evropské komise a Evropského parlamentu se dohodli na podobě takzvaného telekomunikačního balíčku, který přináší zásadní změny do celého sektoru. Návrh počítá mimo jiné s dělením telekomunikačních společností, s možností žalovat rozesilatele nevyžádaných e-mailů či využitím kmitočtů, které se uvolní po přechodu z analogového televizního vysílání na digitální. Reformy telekomunikace musí ještě formálně potvrdit Evropský parlament a členské země.

Balíček by měl zajistit lepší ochranu před takzvanými spamy, tedy nevyžádanými e-maily. Poskytovatelé internetových služeb totiž nově získají možnost spammery žalovat. Autoři návrhu ovšem slibují i zlepšení kontroly evropské tísňové linky 112, lepší ochranu dat či rozšíření služby pro zdravotně postižené. Návrh počítá i s využitím kmitočtů, které se uvolní přechodem z tradičního analogového televizního vysílání na digitální, pro rozvoj bezdrátového internetu.

Telekomunikační firmy se nutného dělení tolik bát nemusí

Podoba celého balíčku by nyní měla být pro telekomunikační společnosti podstatně přijatelnější než v případě původního návrhu Evropské komise. Ten počítal s dělením firem na dvě části, z nichž jedna bude vlastnit sítě a druhá poskytovat služby. Postupem času se ovšem tento návrh rozmělnil, přičemž štěpení by mohl nařídit podle svého vlastního uvážení národní regulátor. Státy zase prosadily, aby dělení firem bylo až posledním krokem v liberalizaci telekomunikačního trhu, přičemž regulátoři mají celou řadu nástrojů, jak liberalizace dosáhnout i bez separace firem. 

Během poměrně dlouhého projednávání ze hry vypadla myšlenka na vznik jednotného telekomunikačního regulátora, který by měl právo veta i vůči jednotlivým národním úřadům, jak navrhovala Evropská komise. Státy a Evropský parlament ale daly přednost zachování dosavadní „sítě“, která spojuje jednotlivé národní regulátory. Namísto jednotného regulačního úřadu by měla vzniknout jiná instituce, která by měla především poradní funkci vůči Evropské komisi a nezasahovala by do kompetencí národních regulátorů.