Jihočeský kraj podpoří případnou dostavbu Temelína

České Budějovice - Jihočeský kraj velmi pravděpodobně podpoří stavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. Pokud však dostavba začne, bude muset ČEZ přinést do regionu nejméně čtyři miliardy korun. Vytvoří prý také stálá i přechodná pracovní místa. Vyplývá to z dosavadního průběhu jednání mezi zástupci firmy a hejtmana. Vláda o dostavbě Temelína zatím nerozhodla.

V hlavních bodech a přibližné ceně už je jasno. ČEZ bude muset v první řadě investovat do jižních Čech v souvislosti s plánovanou stavbou asi 3 miliardy korun. Další balík budou představovat něco jako sponzorské příspěvky.

Jiří Zimola (ČSSD), hejtman Jihočeského kraje:

0„To jsou opět peníze, které v celkovém součtu v příštích deseti letech mohou přesáhnout jednu miliardu“.

Zástupci energetické firmy sumu v podstatě potvrzují, sdružení Jihočeské matky se zdá malá. Podle jedné z jihočeských matek Moniky Machové-Wittingerové nabídnutá částka představuje zhruba desetinu ročního zisku firmy ČEZ, což jí připadá jako výsměch.

Jednání mohou být zbytečná

Všechny dohody však mohou ztroskotat na negativním vládním postoji k dostavbě Temelína. Topolánkova vláda si to v koaliční smlouvě v podstatě zakázala. Současná vyjednávání tak směřují k tomu, aby dostavba mohla začít bezprostředně po rozhodnutí nejspíše již nové vlády.

Pokud vláda dostavbu schválí, ČEZ slibuje vytvořit přechodná i stálá pracovní místa. Zatím nejasná je situace kolem dalšího krajského požadavku na zvýhodnění jihočeských firem při výběrových řízeních. Energetická společnost se totiž musí řídit zákonem o veřejných zakázkách.


ČEZ bude muset k povolení dostavby přesvědčit také orgány a instituce zabývající se ochranou životního prostředí a také obec Temelín, na jejímž katastru elektrárna i plánované bloky leží.