V Evropě přibyly další tři miliony nezaměstnaných

Brusel - V únoru v Evropské unii přibyly zhruba tři miliony lidí bez práce, míra nezaměstnanosti tak vyskočila na 7,9 z lednových 7,7 procenta. Je to nejhorší výsledek od poloviny roku 2006. Horší je přitom situace v zemích platících eurem, kde únorová nezaměstnanost dosahovala 8,5 procenta. Pesimisticky vyhlížejí i prognózy na další měsíce.

Armáda nezaměstnaných Evropanů už v současnosti čítá bezmála dvacet milionů lidí. Prakticky všechny členské státy nyní bojují se skomírající ekonomikou. Ve srovnání s loňskem se míra nezaměstnanosti zvýšila v 19 ze všech 27 zemí. Optimisticky zatím nevypadá ani výhled na zbytek letošního roku. Podle včerejší prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by právě eurozóna mohla patřit mezi krizí nejvíce zasažené části světa. Nezaměstnanost by se zde mohla vyšplhat až na 11,7 procenta.

Nezaměstnanost se v posledních měsících zvyšuje i v Česku, ale podle metodiky Eurostatu, která se liší od nejpoužívanější metodiky v Česku, metodiky ministerstva práce a sociálních věcí, je stále jedna z nejnižších v celé EU. V únoru zůstala na 4,9 procenta, což z Česka dělá zemi s šestou nejnižší nezaměstnaností v evropské sedmadvacítce. Nejvyšší je naopak ve Španělsku s 15,5 procenta, Lotyšsku se 14,4 procenta a Litvě se 13,7 procenta.