Americké banky už začínají vracet státu finanční pomoc

New York - Prvními americkými finančními institucemi, které vrátily federální vládě poskytnutou státní pomoc, se tento týden staly čtyři menší regionální banky. Program stabilizace finančního systému TARP tak začíná opouštět bankovní sektor, jelikož kvůli jeho zpřísněným podmínkám mají svázané ruce v odměnách zaměstnanců a v dalších výdajích.

Za 338 milionů dolarů nakoupily zpět newyorská Signature Bank, Old National Bancorp z Indiany, Iberiabank z Louisiany a kalifornská Bank of Maria Bancorp preferenční akcie, které na podzim v rámci programu TARP prodaly vládě, aby získaly nový kapitál.

Banky, jež získaly státní pomoc, si stežují na vládní omezení

Vláda uvalila na banky, které využívají státní pomoc, drakonické restrikce, a ty se bankám příliš nelíbí. Zejména pak proto, že nemohou náležitě ocenit manažery, a tím ztrácejí nejkvalitnější zaměstnance právě v kritické době. Chicagská Northern Trust v únoru prohlásila, že vrátí co nejrychleji více než 1,5 miliardy dolarů poté, co z Kongresu zazněly kritiky na její sponzorování společenských a sportovních akcí.

Záměr předčasně vrátit vládě peníze již oznámily z řad největších amerických bank Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan Chase a Bank of America. Tehdejší ministr financí Henry Paulson těmto bankám na podzim peníze ve snaze o posílení bankovního systému v podstatě vnutil, prezident Barack Obama však letos těmto bankám nařídil výrazně omezit platy manažerů a umožnil vracet peníze dříve.

Státní podpora bankám je mezi americkou veřejností krajně nepopulární. Ministr financí Tim Geithner minulý týden prohlásil, že bude mít na podporu bank ještě asi 135 miliard dolarů, včetně peněz, které se ministerstvu od bank vrátí. Kongres na podzim schválil program TARP v celkové výši 700 miliard dolarů. 

Goldman Sachs Tower
Goldman Sachs Tower