Rakouský bankéř Julius Meinl zatčen, měl podvádět na burze

Vídeň - Ve středu večer zatkla rakouská policie předsedu dozorčí rady Meinl Bank Julia Meinla V. Bankéř čelí podezření z podvodu na investorech v souvislosti s utajovaným zpětným odkupem akcií dceřiné realitní firmy Meinl European Land z roku 2007. Meinl Bank začala vyšetřovat tamní prokuratura a úřad pro finanční dohled FMA po anonymní stížnosti ze září 2007, která se týkala Meinl European Land. Meinl Bank, kterou vlastní rodina Meinlů, potvrdila, že Meinl byl zatčen poté, co byl ve středu večer předveden k výslechu.

V roce 2007 ztratily akcie Meinl Land dvě třetiny hodnoty. Firma tehdy informovala o utajených a akcionáři neschválených odkupech svých akcií. Tyto odkupy po měsíce uměle podporovaly cenu akcií firmy v době, kdy Meinl Bank oficiálně akcie Meinl Land prodávala investorům. Akcionáři nyní tvrdí, že Meinl Land, Meinl Bank a správce fondu Meinl Success investory dezinformovaly. Meinl Bank to popírá a říká, že žádná pravidla neporušila.

Založení Meinl Land spadá do počátku tohoto desetiletí a do roku 2007 sbírala od drobných akcionářů miliardy eur na investice do nemovitostí ve střední a východní Evropě. Loni tuto firmu koupila izraelská investiční společnost Gazit Globe a přejmenovala ji na Atrium European Real Estate.

Julius Meinl V.
Julius Meinl V.