Obama: Je nutné podpořit i země mimo G20

Londýn - Během svého projevu na summitu zemí G20 americký prezident Barack Obama zopakoval, na čem se státníci ve čtvrtek v Londýně dohodli. Země se chtějí spojit v době, kdy svět čelí ekonomické krizi. Nejsilnější ekonomiky budou společně posilovat růst pracovních příležitostí, stimulovat poptávku a reformovat regulační rámce. Obama především zdůraznil, že je nutné, aby byly před recesí chráněny i země mimo G20, neboť jsou to prý trhy, které by měly být do budoucna tahouny ekonomického růstu.

Ekonomiky jsou propojené víc, než dřív, a to si také žádá bezprecedentní a koordinovanou odpověď. Podle amerického prezidenta je klíčový signál, že dvacítka hospodářsky nejsilnějších zemí světa táhne za jeden provaz.

„Taková míra koordinace je historická. Těžko si někdo před 10, 20, 40 lety dokázal představit, že se sejdou vůdci Německa, Francie, Číny, Ruska, Brazílie, Afriky a nějaký americký prezident jménem Obama. Že se bývalí protivníci nebo dokonce nepřátelé tak rychle dohodnou, že opraví globální ekonomiku,“ prohlásil Obama.

„Není možné, abychom výzvám 21. století čelili bez kolektivního přístupu,“ dodal americký prezident Barack Obama. Připomněl, že kvůli ekonomické krizi trpí lidé po celém světě. „Rodiny přicházejí o své domovy, pracovníci přicházejí o zaměstnání, o úspory, studenti se loučí se svými sny,“ řekl Obama. Prezident dodal: „Lidem jsme dlužili akci.“ Politici se proto dnes v Londýně shodli na opatřeních, která mají zabránit tomu, aby se podobná světová hospodářská krize opakovala.

Země G20 chtějí především posilovat růst pracovních příležitostí a stimulovat poptávku. Obama prohlásil, že je nutné umožnit jak jednotlivcům, tak celým podnikům přístup k úvěrům. Státy dnes v Londýně také zavrhly protekcionismus, který by mohl krizi prohloubit. G20 chce zajistit, aby trhy zůstaly otevřené. Politici se shodli i na tom, že je potřeba reformovat regulační rámce, které dosud selhávaly. Musí být zajištěna transparentnost, měla by se posílit jurisdikce.

Obama vyzval také k podpoře rozvojových zemí, protože ty na světové ekonomice závisí. Podle něj jsou to totiž trhy, které budou do budoucna „tahouny ekonomického růstu“. Je proto nutné jim v krizi pomoci. Podle Obamy by nyní měla zamířit například do Afriky nebo Latinské Ameriky potravinová i finanční pomoc.