Do hledání ropy v Česku má jít přes půl miliardy

Brno - Skupina Moravské naftové doly (MND) chce letos investovat skoro 600 milionů korun do hledání nových ložisek ropy a zemního plynu v Česku. Je to zhruba o pět procent víc než loni, kdy se podařilo najít řadu nových ložisek. Až sedm průzkumných vrtů letos firma plánuje provést na jižní Moravě, například v okolí obcí Podivín, Prušánky nebo Uhřice.

Loni společnost uskutečnila osm průzkumných vrtů v oblastech Lanžhot, Poddvorov, Prušánky, Uhřice a v lokalitě Vizovických vrchů. Do nich firma investovala 570 milionů korun. Podle mluvčího Daniela Plovajka byla loňská úspěšnost průzkumných prací mimořádně vysoká. „V 85 procentech se potvrdily předpoklady, které měli geologové pro realizaci jednotlivých průzkumných vrtů,“ podotkl.

Například na Kroměřížsku ale Moravské naftové doly nové naleziště ropy nenašly. Neúspěšný byl průzkumný vrt Srbce 1, který firma loni provedla v katastru obce Dřínov na Kroměřížsku.

Šest milionů do grantů

I letos hodlá skupina rozdělit až šest milionů korun na grantech. O granty mohou požádat obce, občanská sdružení a právnické osoby, které mají k lokalitám, na nichž MND působí nebo se o ně zajímají, nějaký vztah.

Skupina Moravských naftových dolů je největším těžařem ropy a zemního plynu v Česku. Těží na 21 ložiscích s denní těžbou kolem šesti tisíc barelů ropy a plynu. V současné době komerčně těží plyn v Pákistánu z ložiska Sawan s denní těžbou plynu deset milionů krychlových metrů. Drží také podíly v průzkumných licencích v Jemenu, Německu, Rusku a Rumunsku.